avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate Ovidiu1991

Activitate Ovidiu1991

Răspuns la discuția Taxa de mediu
este la zi cu impozitul cu tot,doar ca nu s-a facut inmatricularea si vrem s-o facem acum.nu a fost niciodata radiata,a fost folosita ca masina "de umblat cu ea prin sat".Stiu ca trebuie platita mai intai ca sa o recuperam,dar intrebam fiindca vad pe internet doar spete in care s-au adus masini din strainatate,s-au platit pentru ele timbrul de mediu,s-a dat statul in judecata si s-a recuperat.Nu am gasit pe internet cazuri in care s-a recuperat timbru de mediu pe o masina din romania,in care nu a fost platit niciodata,desi masina este inmatriculata in romania de ani buni.
Răspuns la discuția Taxa de mediu
Multumesc!Mai precizez ca masina respectiva este inmatriculata pe timpul lui ceausescu si a fost folosita la tara cu numerele vechi 1 TR si inca 4 cifre pe care nu le mai retin.Nu vad unde s-ar incadra.In afara de acest lucru am observat pe internet ca in 2014 se poate recupera taxa auto la masini aduse din strainatate si inmatriculate pentru prima oara si ma intrebam daca la masinile deja inmatriculate in romania se mai poate recupera taxa auto.
Discuție Taxa de mediu
Buna Seara.Am si eu o dacie 1310 din 1986 mostenita.Pentru a o inmatricula sau a o vinde altei persoane trebuie sa platesc taxa de mediu.Daca a trecut termenul de 2 ani prevazut de lege exista vreo posibilitate de a recupera o parte din banii sau toti banii platiti pentru aceasta taxa?Mai exact se pot recupera banii de pe taxa de mediu in cazul unei masini deja inmatriculate in Romania sau doar in cazul celor aduse din strainatate.Multumesc!
Buna Ziua.Am urmatoarea speta.A decedat o persoana care are un autoturism Dacia 1310 din 1986.Este un singur mostenitor(fata ei,sotul a decedat de mult).Cum demonstrez care este valoarea de piata a Daciei 1310,care in momentul de fata valoreaza intre 500-1000 RON,conform site-urilor de vanzari auto.Persoanele respective locuiesc si la tara deci nu este o masina intretinuta(de epoca),doar o masina cu care isi fac treaba?
Cu alte cuvinte ii spun notarului care este valoarea de piata sau trebuie sa dovedesc undeva?
In alta ordine de idei,automat se face succesiunea la ultima resedinta a decuius-ului sau putem intr-o localitate mai apropiata.
Va multumesc!
Buna Ziua.Mi-a fost suspendat permisul pentru o necedarea de prioritate unui pieton,in urma cu 2 ani.Astazi am primit ca nu s-a aprobat recursul si trebuie sa predau permisul in 15 zile.Exista vreo modalitate prin care pot sa aman acest lucru cu cateva zile?