avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 625 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valoarea de piata a unui autovehicul la succesiune!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valoarea de piata a unui autovehicul la succesiune!

Buna Ziua.Am urmatoarea speta.A decedat o persoana care are un autoturism Dacia 1310 din 1986.Este un singur mostenitor(fata ei,sotul a decedat de mult).Cum demonstrez care este valoarea de piata a Daciei 1310,care in momentul de fata valoreaza intre 500-1000 RON,conform site-urilor de vanzari auto.Persoanele respective locuiesc si la tara deci nu este o masina intretinuta(de epoca),doar o masina cu care isi fac treaba?
Cu alte cuvinte ii spun notarului care este valoarea de piata sau trebuie sa dovedesc undeva?
In alta ordine de idei,automat se face succesiunea la ultima resedinta a decuius-ului sau putem intr-o localitate mai apropiata.
Va multumesc!
Ultima modificare: Duminică, 27 Iulie 2014
Ovidiu1991, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 19:55, 27 Iulie 2014
Cum demonstrez care este valoarea de piata a Daciei 1310,

Solicitati expertiza tehnica care va concluziona asupra valorii bunului mobil
Succesiunea se dezbate la un notar de pe raza ultimului domiciliu comun.
Valoarea i-o dati dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despre succesiune Popesku Popesku Buna seara. As avea nevoie de sprijin in urmatoarea problema : - în urma cu 10 ani tata a decedat iar până azi nu s-a facut succesiunea. Ca bunuri comune ... (vezi toată discuția)
Radiere auto sergiugamzer sergiugamzer Buna ziua, Am o Dacia 1310 fabricatie 2003 ramasa de la tatal meu care a decedat acum 3 ani. Masina este inmatriculata pe numele tatalui meu. Mama este si ea ... (vezi toată discuția)
Dreptul la succesiune!!! cosmina17 cosmina17 Mama mea a decedat in anul 1982, tatal meu s-a recasatorit in anul 1984 si anul acesta a decedat(iunie). Sotia lui, locuieste inca in apartamentul meu (eu ... (vezi toată discuția)