Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valoarea de piata a unui autovehicul la succesiune!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valoarea de piata a unui autovehicul la succesiune!

Buna Ziua.Am urmatoarea speta.A decedat o persoana care are un autoturism Dacia 1310 din 1986.Este un singur mostenitor(fata ei,sotul a decedat de mult).Cum demonstrez care este valoarea de piata a Daciei 1310,care in momentul de fata valoreaza intre 500-1000 RON,conform site-urilor de vanzari auto.Persoanele respective locuiesc si la tara deci nu este o masina intretinuta(de epoca),doar o masina cu care isi fac treaba?
Cu alte cuvinte ii spun notarului care este valoarea de piata sau trebuie sa dovedesc undeva?
In alta ordine de idei,automat se face succesiunea la ultima resedinta a decuius-ului sau putem intr-o localitate mai apropiata.
Va multumesc!
Ovidiu1991, utilizator
Cum demonstrez care este valoarea de piata a Daciei 1310,

Solicitati expertiza tehnica care va concluziona asupra valorii bunului mobil
Succesiunea se dezbate la un notar de pe raza ultimului domiciliu comun.
Valoarea i-o dati dvs.