avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1930 soluții astăzi
Forum Activitate marian_

Activitate marian_

Răspuns la discuția Schimbare personalitate juridica
cand se considera schimbul de organizare juridica a medicului veterinar adica forma de organizare?doar instiintand autoritatea care a aprobat cabinetul veterinar?
Răspuns la discuția Schimbare personalitate juridica
Statutul medicului veterinar
Statutul din 24/10/2010, publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 147 din 01/03/2011, al medicului veterinar.

Art. 23. - Medicul veterinar este liber să işi schimbe in orice moment opţiunea pentru una dintre formele de exercitare a profesiei prevăzute de Legea nr. 160/1998, republicată, cu modificările ulterioare, şi de prezentul statut.
Art. 26. - Medicul veterinar poate schimba oricand forma de organizare a profesiei, cu inştiinţarea autorităţii care a aprobat infiinţarea şi inregistrarea cabinetului medical veterinar.
Art. 28. - (1) Controlul privind infiinţarea, organizarea şi funcţionarea cabinetelor medicale veterinare, indiferent de forma de organizare, se exercită de către Colegiul Medicilor Veterinari.

va rog sa ma ajutati cu un raspuns
: sunt medic veterinar
: vreau sa preiau un contract de concesiune
: pe care un medic l-a avut,el fiind organizat ca si PFA persoana fizica autorizata
: impreuna am infiintat o societate comerciala fiind amandoi asociati cu drepturi egale
: MEDICUL VETERINAR a depus o cerere de radiere a cabinetului in care activa CU MENTIUNEA INFIINRARII NOII SOCIETATI COMERCIALE CARE ESTE INREGISTRAT LA REG.COMERTULUI
: din pfa in societate comerciala
: in care SUNT si eu
: toate acestea la colegiul medicilor veterinari
: intre timp el a decedat ,
: eu ramanand singur in firma
: l-am scos din firma inainte sa fie aprobat noul cabinet dar el anuntase schimbul de personalitate juridica la CMV prin cererea depusa

: acum cabinetul vet este aprobat deoarece am depus eu o cerere de infiintare de cabinet in aceeasi societete
: intrebarea este....schimbul de personalitate juridica trebuia aprobat? sau doar instiinatat catre autoritate ,respectiv colegiul medicilor veterinari?