avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate florin255

Activitate florin255

Buna ziua,sper sa gasesc raspuns la intrebarile mele pe pagina acestui forum.Lucrez la o firma de paza,firma ce intarzie cu salariul luni bune,invocand lipsa lichiditatilor in companie.Precizez ca mi se opresc din salariu bonuri in valoare de 200 de lei(bonurile nu sunt incluse in contractul de munca)bonuri ce nu s-au mai acordat de jumatate de an.Ce pot face in situatia data pentru a primi bonurile? In cazul in care doresc sa-mi dau demisia,ei ma pot tine in preaviz,stiind ca nici ei n-au respectat contractul?Si ultima intrebare,banii neincasati,cand ii pot lua?Cei de la firma spun ca imi vor face o programare peste aproximativ 2 luni de la demisie,apoi pot incasa banii...este legala aceasta procedura? cum pot proceda pentru a mi se respecta drepturile?? Va multumesc....
Răspuns la discuția Evacuare fortata
Am uitat sa mentionez faptul ca am un loc de munca stabil,ce-mi aduce venituri.Am 45 de ani.Dar din cauza situatiei nu pot sa gandesc limpede si refuz sa imi achit darile in casa,mama la randul ei incuie bucataria si nu imi permite accesul acolo,nici macar sa iau o paine(ceea ce mi se pare normal avand in vedere faptul ca nu aduc venituri in casa).Uneori gasesc usa camerei incuiata si sunt nevoit sa recurg la forta bruta pentru a o deschide,ma feresc sa-mi lovesc mama,pentru ca asta si urmareste sa ma bage in inchisoare.E o situatie foarte neplacuta,doresc sa fiu lasat in pace,sunt bine intentionat si vreau sa ma integrez in aceasta casa,dar ei s-au aliat impotriva mea si cauta sa ma dea afara pe orice cai,si-au angajat avocat si ma ameninta ca nu mai este mult si am sa fiu aruncat in strada...sau mai rau...la puscarie ! Tin sa mentionez faptul ca nu-mi pot permite sa deschid succesiunea,vreau doar sa stiu daca ei (vulturii) ma pot da afara din casa,sau legea imi permite in continuare sa am camera mea si sa-mi vad de viata in continuare
Răspuns la discuția Evacuare fortata
va multumesc pentru raspunsuri,referitor la cheltuielile de intretinere precizez faptul ca mama achita totul,de la lumina pana la cablu,eu nu particip cu un cent la intretinere,deasemenea tin sa mentionez faptul ca aceasta situatie mi-a indus foarte mult stres,in asa masura incat deseori consum alcool si nu ratez nici o ocazie de a-mi defaima mama si a-i adresa cuvinte jignitoare(pe buna dreptate de altfel,ce mama ar vrea sa-si arunce copilul in strada).Am inteles ca daca vine cu martori si dovedeste ca nu poate sa convietuiasca cu mine din pricina comportamentului meu abuziv,poate sa imi plateasca compensatii si sa ma dea afara,oare este adevarat?
Buna seara,ma numesc Florin si am o intrebare pentru dumneavoastra.Tatal meu a decedat in urma cu cativa ani,suntem 3 frati impreuna cu mama.Nu s-a facut succesiunea pentru casa,ceilalti 2 sunt impotriva mea si s-au aliat cu mama.Pot face demersurile necesare pentru a ma evacua IMPOTRIVA vointei mele? Nu am unde sa ma duc si nu mi-ar fi de folos nici o compensatie financiara.Vreau sa raman in camera mea,dar ceilalti nu sunt de acord,va rog sa-mi da-ti o mana de ajutor