avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Activitate anamaria_sitaru

Activitate anamaria_sitaru

Imi puteti spune numarul legii care specifica ca e valabila cartea de munca si nu trebuie adeverinta?
Multumesc!
Buna seara,
Problema este ca el are trecut pe cartea de munca ca ar avea 17 ani de grupa 1. Dar pe adeverinta scoasa de la fostul loc de munca in care este trecuta vechimea se precizeaza ca are :
-1 an si 7 luni de grupa 1
-17 ani si 5 luni de grupa 2
-Spor grupa 2: 4 ani si 6 luni
-grupa 3: 19 ani si 4 luni
-stagiu asimilat 1 an si 4 luni
Acum intrebarea este: se ia in considerare ce scrie pe cartea de munca sau pe adeverinta de vechime?
Si in final la ce varsta poate iesi la pensie cel putin anticipat? Precizez ca este nascut pe 13.04.1958.
Va multumesc!
Buna ziua,
As mai avea o intrebare in ceea ce il priveste pe sotul meu. El are 56 de ani si 44 de ani de vechime calculati luand in calcul si grupe si tot, Cand ar putea iesi la pensie anticipat?
Va multumesc!
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspuns. Documentele de import de care vorbeam chiar asa se numeste "Document electronic de import " si are stampila d ela Vama pe el si legalizarea d ela un notar. Fisa se inmatriculare trebuie neaparat semnata de primaria vanzatorului avand in vedere ca firma care mi l-a vandut cu asta se ocupa, este dealer autorizat? Am certificatul de inregistrare al firmei respective.
Va multumesc!
Buna ziua,
Tocmai am achizitionat un ATV de la o firma din Cluj Napoca, are numele provizorii si as dori sa il inmatriculez in Iasi pe firma.
Am ca si acte Cartea de identitate, Certificat de conformitate in limba engleza, documentele din care rezulta ca firma care mi la vandut la importat, factura initiala de achizitie, contract de vanzare-cumparare si factura platita de mine. Ce alte acte imi mai trebuiesc pentru inmatriculare si ce pasi trebuie sa urmez?
Va multumesc din suflet anticipat pentru ajutor!
Buna ziua!
Spuneti-mi va rog daca sunt nascuta pe 22.08.1957 si am 32 de ani de vechime in prezent, cand as putea iesi la pensie anticipat fara penalizare?
Va multumesc!