avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Activitate Paula85

Activitate Paula85

Buna ziua,
Am si eu o mica mare problema cu neplata pensiei alimentare. Tatal fiicei mele nu a platit pensia alimentara pentru cea mica pe o perioada de mai mult de un an. Intre timp (septembrie 2012) eu am solicitat judecatoriei incredintarea fetitei si din nou plata pensiei alimentare cum se stabilise in 2011, la acest proces domnul s-a prezentat doar la prima infatisare, a dat o declaratie la judecatorul de serviciu cum ca este de acord cu cererile mele si a specificat ca are inca un copil, drept pentru care pensia alimentara nu a fost majorata si nici recalculata. Ce sa va spun? Mi s-a facut mila cand mi-a spus ca nu castiga decat 1400 lei si mai are un copil asa ca am fost de acord sa nu se recalculeze pensia. Toate bune si frumoase, domnul a platit 150ron pe luna incepand cu luna februarie si pana in iulie, iar august a sarit pentru ca era in concediu cu noua sa "achizitie" am aflat mai apoi (nu a platiti nimic din anul din urma pe care nu il platise desi asa ramasesem de acord). In urma cu trei luni am fost contactata de sotia dumnealui (care nu mai e sotia...deoarece au divortat) care mi-a spus ca defapt domnul castiga ca inginer (nici macar nu are facultate) in jur de 3000ron pe cartea de munca si in mana ia mult mai mult. Mi-a spus ulterior unde lucreaza si ca nici ei nu i-a platit pensia de doua luni. Cum ar trebui sa procedez? Sa merg la un executor judecatoresc sau la parchet? Sa cer sa se faca adresa la locul de munca cu poprire asupra salariului si recalcularea pensiei in funcitie de venitul actual? Va rog sa imi dati un sfat.