avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1352 soluții astăzi
Forum Activitate SWS

Activitate SWS

Buna ziua,

V-as ruga o opinie cu privire la "sanctiunile" privitoare la incalcarea art 83 din codul muncii. se poate obliga angajatorul de catre instanta sa recalifice contractul din perioada determinata in nedeterminata daca nu au existat si nici nu exista conditiile prevazute de articol pentru incheierea pe durata determinata a celor doua contracte succesive? Mentionez ca sunt singura cu determinata - incheiat de doua ori la rand- (cu aceeasi calificare si pozitie ca si ceilalti) intr-un departament in care ceilalti 15 au contracte nedeterminate.

De asemenea, exista posibilitatea ca prin "acordul tacit" al angajatorului de a veni in continuare la lucru dupa data finala a contractului sa fie considerat automat o modificare a contractului pe nedeterminata?

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Litigiu munca - act aditional
As dori sa raman avand in vedere noile conditii (act aditional).
Am refuzat in urma semnarii actului compania unde doream initial sa plec.

Asadar, pentru moment, singura varianta este sa raman dar nu doresc sa semnez un contract pe 3 luni atat timp cat am agreat un nou salariu in baza vechiului contract.

Iau in calcul si varianta unui eventual litigiu daca se gandeste sa-mi dea decizie de incetare a contractului in baza demisiei mele anterioare....
Buna ziua,

Am un contract incheiat pe perioada nedeterminata (nu mai sunt in perioada de proba) si acum 2 saptamani am demisionat. Sunt in prezent in preaviz insa ieri am semnat un act aditional (la contractul meu pe perioada nedeterminata) cu angajatorul in care se modifica doar salariul. Actul a fost deja inregistrat in revisal. Astazi a venit la mine angajatorul si m-a amenintat ca trebuie sa facem un nou contract (pe determinata de 3 luni, cu noul salariu promis). Mi-a spus ca daca nu accept semnarea acestui nou contract, el va inceta prezentul contract in baza demisiei mele anterioare semnarii actului aditional, la sfaristul perioadei agreate de preaviz.

Eu stiu ca semnarea unui nou act aditional revoca atat demisia mea cat si acceptarea ei de catre angajator. Eu consider ca am in continuare un contract valabil, chiar daca am o demisie depusa anterior semnarii noului act aditional cu salariu marit. Practic consider ca mi-a facut prin actul aditional o contra oferta ca sa nu plec. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Semnez sau nu pe determinata?

Multumesc,