avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Activitate stefanirina

Activitate stefanirina

Răspuns la discuția CreditExpress
Dar cum sa fac sa nu ma mai terorizeze cu plicuri si telefoane?...au numere de centrala si majoritatea le-am blocat...cand am raspuns la telefon le-am zis ca nu mai e numarul celei pe care o cauta si tot suna,tot trimit plicuri..mai nou am vazut ca trimit recomandate..probabil ca sa aiba certitudinea ca am primit,dar nu le-am ridicat...ca banuiesc ca de la ei sunt..efectiv nu mai pot sa fiu un om normal din cauza lor...Plus ca mama mea e cam panicoasa si chiar se sperie cand gaseste astfel de plicuri...
Discuție CreditExpress
Buna ziua!Am si eu o mare problema cu cei de la Credit Express...in 2011 am facut un abonament de internet mobil de la Romtelecom si ulterior am facut o cerere de reziliere a contractului dupa aproximativ un an deoarece serviciile primite nu erau conforme cu acel contract,adica internetul nu functiona cam deloc.Ei bine,o doamna de la Romtelecom chipurile a preluat cererea scrisa si a spus ca nu e nicio problema.Am ajuns acum...in 2015 sa primesc in fiecare luna plicuri de la firma de recuperari pentru creanta de vreo 150ron...contravaloarea a trei facturi pe care nu le-am mai achitat dat fiind faptul ca facusem cerere de inchidere a contractului si aceasta a fost preluata de o doamna de la Romtelecom ..mentionez ca atunci eram cu plata la zi.Ma si suna,le-am blocat apelurile,ma exaspereaza cu plicuri ...Au posibilitatea sa ma dea in judecata si sa castige dreptul de a le returna acei bani daca in tot acest timp nu m-au dat in judecata?
Va multumesc mult pentru raspuns!Stiam despre contract,ca au posibilitatea sa nu prelungeasca...sa speram ca nu va fi cazul,desi...sunt foarte imprevizibili(si pe parcursul primului contract au fost corecti si cu trei saptamani inainte sa expire mi-au testat rezistenta la stres..bine atunci nu eram insarcinata )
M-ati linistit in privinta instiintarii.Sa speram ca nu vor fi evenimente neplacute (de ordin medical) si ca totul va decurge bine.Eu credeam ca ma afecteaza si pe mine faptul ca ei ignora acea instiintare,insa in situatia pe care mi-ati explicat-o,e totul in regula.
Va multumim inca o data,eu si bebe.
Buna ziua!Am o mare problema cu sefii mei de o luna,de cand le-am transmis ca sunt insarcinata si le-am dat prima instiintare de graviditate,conform legii.Pur si simplu au ignorat instiintarea,m-au felicitat pentru sarcina dar au spus ca nu au mai intalnit niciodata o asemenea instiintare si ei nu au auzit ca "asa s-ar face",prin urmare,ca daca doresc prelungirea contractului(sunt la al doilea contract de munca pe perioada determinata de 6 luni,ce expira in noiembrie,cand sarcina va avea in jur de 4 luni si ceva),sa fiu mai "blanda in afirmatii" si "sa nu le indes sub nas legi,ca daca vreau sa incep un razboi al sicanelor,ei castiga".Conducerea e formata integral din membrii aceleiasi familii-tatal-administrator,fiica-dir.executiv,ginerele-dir.economic si cumnata administratorului-sefa de personal.Dir.economic mi-a transmis chiar azi ca socrul lui si sotia lui sunt foarte suparati ca am facut cea de-a doua instiintare si ca nu e nevoie de ea si ca ar trebui sa folosesc timpul cat stau la serviciu sa muncesc si sa nu caut pe google legi si alte prostii,ca ei pot sa nu imi prelungeasca contractul daca vor(si am replicat ca acest lucru e posibil si acum,cand sunt gravida,dar foarte bine putea sa fie asa si daca nu eram gravida) si s-a suparat si mai mult...Credeti-ma ca am ajuns sa ma simt vinovata cu legea in mana si cu dreptul meu in mana...Am plans de azi-dimineata si simt ca am ajuns la capatul rabdarii cu ei...ce pot face?cum pot totusi beneficia de indemnizatia de crestere a copilului daca aceste animale nu imi prelungesc contractul?:((