avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1324 soluții astăzi
Forum Activitate picutex

Activitate picutex

Buna ziua. Tocmai ce am primit de la Inspectoratul de stat in constructii o instiintare de plata a unor cote din valoarea lucrarilor de investitii (constructie locuinta) pe care eu le am facut in 2008. Atunci am avut toate autorizarile necesare constructieisi s-au platit toate taxele care ni s-au cerut. Ideea este ca taxa in sine era mica, doar ca 8 ani de penalitati a dus la o suma destul de mare. Din cate stiam eu taxele se prescriu la 5 ani, e valabil si in cazul asta? Si cum de s-au trezit dupa 8 ani sa-mi trimita instiintare ca mai era ceva de plata#-o? Mentionez ca la primarie s-a declarat terminarea lucrarilor si platesc impozite de prin 2010.#-o Imi cer scuze daca nu am postat la forumul potrivit.
Multumesc mult.
Asociat unic al unui SRL suspenda activitatea acesteia in toamna anului 2012 si se angajeaza. In aceeasi perioada sotia ramane insarcinata. Pentru a beneficia de indemnizatie de crestere copil i-ar mai trebui cateva luni de cotizare. Daca si ar lua dividendele pe anul 2012 si ar plati impozitul aferent, s-ar lua in considerare la calculul stagiului anul 2012.