avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 792 soluții astăzi
Forum Activitate valir2013

Activitate valir2013

Răspuns la discuția Codul muncii - desfiintare post
Practic compania a trimis un mail cu o organigrama, in care s au facut diverse modificari. Ne anuntasera de ceva timp ca vor sa faca niste schimbari, dar ca nu vom fi afectati. Intre timp am aflat ca postul meu de supervizor se regaseste in acea organigrama, dar este numele altcuiva acolo. Eu deocamdata n am primit nici o informare/instiintare oficiala cum ca m ar da afara, dar nici in acea organigrama nu figurez.
Acum sunt 2 posturi de supervizor, ocupate de mine si alt coleg, si nici eu nici el nu ne mai regasim in organigrama,in schimb a aparut alta persoana. N ar fi trebuit sa se faca un concurs, o departajare totusi?
Daca in ccm nu este specificat acest aspect al salariilor compensatorii aceste salarii compensatorii le pot negocia? DACA SE DESFIINTEAZA POSTUL MEU, CE SPUNE LEGEA? COMPANIA N AR TREBUI SA MI ACORDE UN ALT POST DACA ESTE DISPONIBIL? SAU SA ANUNTE ITM ...AM CITIT CEVA DE GENUL PE NET DAR NU STIU DACA AM INTELES BINE, SAU DACA SE APLICA
Răspuns la discuția Codul muncii - desfiintare post
eu sunt deja pensionar mapn, nu pot beneficia de acel somnaj.Multumesc mult pentru raspuns
Buna seara, as dori si eu sa stiu care este legea actuala privitoare la codul muncii. La actualul loc de munca ne a fost trimis un e mail cu o noua organigrama a firmei, in care nu ma regasesc. Ar trebui sa primesc o informare ca s a desfiintat postul? Au fost discutii in firma cum ca s ar face reorganizare, si s ar desfiinta niste posturi dar nimic clar, si ce drepturi am si ce ar trebui sa fac in acest moment? cu cat timp inainte trebuie sa ma informeze daca se face vreo schimbare, ar trebui sa primesc salarii compensatorii?? Multumesc