avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 695 soluții astăzi
Forum Activitate 1960lenuta

Activitate 1960lenuta

va multumesc mult!!!
o zi minunata va doresc.
va multumesc pentru raspuns,dar cred ca nu am fost destul de explicita.neu am incercat sa va redau in mare situatia mea si cred ca ceva s-a inteles gresit.
am vrut in primul rand sa va expun situatia mea cat de complicata este ,cum ca am ramas fara casa pentru ca nu am mai putut platii ratele care erau de 500 euro pe luna dar inainte cu doua luni sa pierd casa, am pus termopane.
aceste termopane l-am pus crdeti-ma ca nu stiu exact sa va explic printr-o firma care mi-a zis ca este prin b.r.d.si care in total faceau in jur de 1000 de euro.
odata ce am ramas fara casa am ramas si fara termopane ,si fara 12.500 de euro pe care dezvoltatorul nu mi-a mai dat si cu datoria pe termopane care acum este de aproape 2000 de euro adica dublu.
mentionez inca o data ca sunt bolnava de cancer ,metastaze abdominale ,pulmonare si osoase, am o pensie de 411 ron si o indemnizatie peentru cazuri de urgenta de 590 ron.
iar banca mi-a pus poprire pe toata suma.adica350ron.
in aceste conditii nu am cum traii nu am bani de medicamente ,nici unde locuii si nici sa ma intretin.
va rog din inima spneti-mi la o pensie de 411 ron are dreptul sa iti puna poprire?
pe indemnizatie am inteles ca nu.
va multumesc fff mult pentru timpul acordat.
cu mult respect- HRISTACHE LENUTA.
Subiect: Poprire pe pensie de boala, executare silita
buna ziua
am facut acum 6 ani un credit pe care nu l-am putut plati deoarece in acelasi timp am pierdut si casa si tot.
nu am luat bani lichizi de la banca ci am pus niste termopane la o casa pe care am incercat sa o cumpar direct de la dezvoltator.la numai doua luni dupa ce am pus termopanele a trebuit sa parasesc locuinta deoarece rata era de 500 de euro ,a venit si criza asta nenorocita si nu am mai putut platii.intrebarea mea este :nu trebuia sa treaca intai la recuperarea bunului?adica a termopanelor?va intreb pentru ca am pierdut atat de mult incat nu stiu ce sa mai spun.in primul rand dezvoltatorul(proprietarul)a ramas si cu termopane noi,si cu jumate din avans +ratele care am apucat sa le dau pana la acea vreme asta insemnand vreo 15 000 euro.iar acum mi-a veniit de plata vreo 2000 euro termopanele.
mentionez ca sunt bolnava de cancer(metestaza abdominala pulmonara si osoasa )si gradul 1 de handicap.am o pensie de 411ron si o indemnizatie de 580ron reprezentand un ajutor pentru cazuri speciale dar care astazi il iau si maine poate nu il mai primesc.
primeam pensia pe card si m-am trezit cu contul blocat ,iar cand am fost sa imiridic pensia de la ghiseu am constatat ca mia oprit 350ron adica o treime din toata suma pensie+indemnizatie de care am inteles ca nu avea dreptul sa se atinga.
spuneti-mi va rog are acest drept?poate se imi puna poprire pe indemnizatie?
am mai citit undeva ca daca ai o pensie mai mica decat venitul mediu nu are dreptul; sa iti puna poprire pe aceasta.deci daca poate cineva sa imi dea un raspuns si un sfat ,va rog din toata inima sa ma sfatuiti ce sa fac si daca legal imi poate pune poprire.
va multumesc


#-o
buna ziua
am facut acum 6 ani un credit pe care nu l-am putut plati deoarece in acelasi timp am pierdut si casa si tot.
nu am luat bani lichizi de la banca ci am pus niste termopane la o casa pe care am incercat sa o cumpar direct de la dezvoltator.la numai doua luni dupa ce am pus termopanele a trebuit sa parasesc locuinta deoarece rata era de 500 de euro ,a venit si criza asta nenorocita si nu am mai putut platii.intrebarea mea este :nu trebuia sa treaca intai la recuperarea bunului?adica a termopanelor?va intreb pentru ca am pierdut atat de mult incat nu stiu ce sa mai spun.in primul rand dezvoltatorul(proprietarul)a ramas si cu termopane noi,si cu jumate din avans +ratele care am apucat sa le dau pana la acea vreme asta insemnand vreo 15 000 euro.iar acum mi-a veniit de plata vreo 2000 euro termopanele.
mentionez ca sunt bolnava de cancer(metestaza abdominala pulmonara si osoasa )si gradul 1 de handicap.am o pensie de 411ron si o indemnizatie de 580ron reprezentand un ajutor pentru cazuri speciale dar care astazi il iau si maine poate nu il mai primesc.
primeam pensia pe card si m-am trezit cu contul blocat ,iar cand am fost sa imiridic pensia de la ghiseu am constatat ca mia oprit 350ron adica o treime din toata suma pensie+indemnizatie de care am inteles ca nu avea dreptul sa se atinga.
spuneti-mi va rog are acest drept?poate se imi puna poprire pe indemnizatie?
am mai citit undeva ca daca ai o pensie mai mica decat venitul mediu nu are dreptul; sa iti puna poprire pe aceasta.deci daca poate cineva sa imi dea un raspuns si un sfat ,va rog din toata inima sa ma sfatuiti ce sa fac si daca legal imi poate pune poprire.
va multumesc