avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1324 soluții astăzi
Forum Activitate rm7

Activitate rm7

Răspuns la discuția furt prima abatere
Am inteles. Si acum tot ce trebuie sa fac e sa caut un avocat. Voi primi ceva citatie acasa sau ceva de genul? Si cam in cat timp se trimit?
Va multumesc inca odata.
Buna ziua. Acum cateva zile am furat dintr-un magazin o pereche de papuci. Am fost surprins la iesirea din magazin iar domnul de la protectie m-a prins si m-a dus in spate pentru a clarifica problema. Am recunoscut, marfa a fost data inapoi magazinului, dar sa chemat politia. Mi s-au luat declaratii atat de la mine cat si de la omul de ordine si managerul magazinului. Plangere nnu se depune dar mi sa spus ca mi se va intocmi dosar penal si fapta va fi pusa la cazier. Am citit tot felul de pareri si sunt speriat. Nu am mai avut antecedente cu politia si statul de nici o natura , aceasta fiind prima abatere. Poate imi puteti raspunde la catev aintrebari? Sunt din cj si stundent in anu 3. Am nevoie de avocat? Cat de grava e situatia? se poate ajunge si la inchisoare sau doar la o amenda administrativa? Politia mi-a spus ca sigur doar suspendare fara inchisoare, dar nu sunt sigur. Si in legatura cu cazierul amenda se trece in el? ma va afecta pe parcurs?

Va multumesc anticipat.

PS: tin sa mentionez inca o data ca e prima abatere.