avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1787 soluții astăzi
Forum Activitate raluck20

Activitate raluck20

Buna ziua.
Pentru Pfa-ul pe care il detin nu am achitat in 2012 si 2013 contributiile la pensii.Venitul ramas dupa deducerea cheltuielilor raportat la cele 12 luni ale anului este sub 35% din castigul salarial mediu brut atat pe 2012 cat si pe 2013.Deci conform legii nu indeplinesc conditiile pentru a cotiza la pensii.Doamnele de la finante nu stiau acest lucru si calculau dupa venitul net.Am reusit intr-un final sa le lamuresc dar au binevoit sa imi scada doar pe 2013 cotizatia si penalizarile Mi s-a spus ca pe 2012 trebuie sa achit oricum.Pot sa depun 601 acum pentru anul 2012 sau ce anume trebuie sa fac?
va multumesc
Modificarea legata de contributia la Casa de pensii din iulie 2012 este doar pentru pfa-urile noi infiintate? Am un pfa din 2009 ,pe anul 2012 venitul estimat a fost sub venitul minim si la fel si cel realizat.Ma refer la venitul net.De ce ANAF-ul imi calculeaza ca si contributie 232 ron pe luna pe intreg 2012? Nu ar fi trebuit sa platesc cei 232 pe luna doar pana in iulie 2012 adica pe prima jumatate de an?Raspunsul lor a fost ca nu stiu cum sa modifice.Mentionez ca eu nu am achitat inca nici o suma pe anul 2012 .M-au trimis la Casa de pensii unde mi-au spus ca acest calcul dupa venitul net se calculeaza in 2012 doar pt pfa-urile noi infiintate ,eu fiind nevoita sa achit cei 232 ron pe luna chiar daca venitul meu net e sub cel minim
Răspuns la discuția Contributii pensii PFA
in concluzie daca venitul estimat pe anii 2012-2013 si cel realizat sunt sub venitul minim pe ce perioada trebuie achitata contributia catre pensii? numai pentru perioada ianuarie-iunie 2012 nu?
Răspuns la discuția Contributii pensii PFA
inclusiv valoarea declarata la inceputul anului a fost sub venitul minim.Inca nu am achitat nimic pe anii 2012-2013 si vroiam sa mi se spuna suma pe care o datorez.Dupa cunostintele mele ar trebui sa achit defapt doar pe prima jumatate a anului 2012 cei 232 ron pe luna pentru ca atunci se achita dupa venitul brut
Răspuns la discuția Contributii pensii PFA
Venitul meu pe anii 2012 si 2013 este sub venitul minim.Ca urmare pe anul 2013 au reusit intr-un final sa imi spuna ca am de achitat 0 contributii 0 penalizari dar au spus ca pe 2012 nu stiu cum sa imi calculeze
Buna ziua.
As dori sa stiu daca modificarea facuta in 2012 legata de contributiile sociale care se achita dupa venitul net si nu brut se aplica doar pentru pfa-urile noi infiintate?Sunt medic stomatolog cu un pfa din 2009 si incerc sa aflu suma pe care o am de achitat catre Casa de pensii, insa la finante inclusiv pe anul 2013 mi s-a calculat dupa venitul brut .Dupa drumuri multe multe intre casa de pensii si finante si dupa ce am citit mult pe avocatnet.ro si am descoperit singura ca de la data de 1 iulie 2012 s-au schimbat unele lucruri si dupa ce am dus doamnelor de la finante toate aceste lucruri scoase pe hartie am reusit cu mare greu sa le lamuresc sa imi calculeze corect pentru anul 2013.(dansele calculau pentru toate pfa-urile tot dupa venitul brut)Pentru anul 2012 insa m-au trimis din nou la Casa de pensii spunandu-mi ca nu e de competenta ANAF sa calculeze pentru aceasta perioada.La Casa de pensii mi s-a spus ca urmatoarea fraza: " Daca venitul lunar ( rezultat dupa scaderea cheltuielilor deductibile ) este sub nivelul minim mentionat, adica sub 741 lei/luna, nu se datoreaza contributii de asigurari sociale" este valabila doar pentru cei care au pfa-uri noi infiintate si ca abia din 2013 se calculeaza astfel pentru toate pfa-urile.As dori sa stiu daca este adevarat pentru ca m-am saturat de atatea drumuri fara sa obtin un raspuns concret.Nu mai stiu cui sa ma adresez
VA MULTUMESC!