avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 931 soluții astăzi
Forum Activitate didina60

Activitate didina60

Nora mea a ramas insarcinata acum o luna, la 1 noembrie si-a gasit de lucru cu acte in regula. La acest loc de munca nu va avea probleme va ramane mult si bine, insa pana in iunie 2014 cand va naste nu va strange decat 8 luni pentru concediul de maternitate. Ea a mai lucrat si in urma cu acte insa ii lipsesc 3 luni ca sa se lege aceste perioade intre ele si sa aibe 12 luni cum se cere ca de altfel ar si depasi. In aceste 3 luni a lucrat la o famile avand grija de copilul acestora 3 zile pe saptamana, din ce am vazut la d-vs pe site a-r putea da declaratie impreuna cu familia la care a lucrat ca aceste 3 luni sa apara ca venit de antepriza. Asa poate sa beneficieze si ea de concediul de materniate. Cum trebuie sa procede? Vorbeste cu familia respectiva si apoi ce fac mai departe.
Nu stiu, pe motiv ca sa modificat componenta familiei in contract (nr. de persoane mai putine)
Buna ziua,
In 2011 am primit un apartament cu contract de inchiriere de la primarie in urma evacuari (legea 114). De unde am fost evacuata am locuit intr-o casa cu 3 camere + inca o camera separata in spatele curtii. In acea casa am locuit eu impreuna cu cei 5 copii ai mei. Intre timp am stat cu chirie pe unde am apucat timp de 3 ani, timp in care 2 dintre ei au plecat afara din tara. Altul sa casatorit a facut 2 copii si a depus dosar pt. locuinta separat, primind si el un ap. cu chirie de la primarie.

Astfel in dosarul cereri si mai apoi in contractul incheiat cu primaria am fost trecute doar eu si cele doua fete care au ramas cu mine. In 2012 sa casatorit inca o fata din cele doua ramase, am scoso din contract urmand ca aceasta sa bage dosar separat si intre timp sa stea in chirie separat cu sotul ei. Insa intre timp a ramas fara servici si nu au mai apucat sa plece in chirie separat.

Acum trebuie sa reinoiesc dosarul cu adev. de venit pt. recalcularea chiriei ce se recalculeaza in fiecare an, in functie de venitul anului anterior. Asa am aflat de la d-na care tr. sa-mi recalculeze chiria ca incurad va avea loc sedinta de consiliu a primariei .. printre care vor discuta si cazul meu de a ma muta intr-un alt apartament de 2 camere deoarece in contract nu mai suntem decat 2 persoane trecute. Si singura solutie ar fi sa fac o cerere de reintroducere in contract a fetei ..., insa facand aceasta cerere un alt d-n de acolo mi-a cerut sa-l introduc si pe ginere ca sunt o familie si asa e legal ... defapt ma obliga sa-i trec pe amandoi, eu nu vreau sa-l trec si pe ginere ... nu stiu ce vor face peste 2 ani, cum sunt tineri in ziua de azi!

Apoi in legea 114 e mentionat: am stat la 4 camere, 4 trebuie sa primesc .. am primit 3 nui nimic dar acum de ce sa ma dea la 2, de ce ma obliga sa-l trec si pe ginere daca eu vreau doar fata? - Citez mai jos o parte din CONTRACT -



CONTRACT CADRU DE INCHIRIERE
pentru suprafetele cu destinatia de locuinta Nr. .......2011
Intre CONSILIUL LOCAL AL SECTORULUI 1 al MUNICIPIULUI BUCURESTI in claitate de propietar (locator) cu sediul in bucuresti, sect 1,sos bucuresti-ploiesti nr.9-13,reprezentat de Primar, Dl ANDREI IOAN CHILIMAN. si Doamna ..... ...., in calitate de chirias (locatar) in baza hotararilor consiliului local sector 1 nr. 68/31.03.2005,nr 28525.08.2008, nr.29.03.2009 si nr. 2016.02.2009 precum si a repartitiei nr. .... ... ... 2010, emisa de sectorul 1 al municipiului bucuresti- Compartimentul Fond Imobiliar, a intervenit prezentul contract.

Capitolul 1. Obiectul inchirierii

Articolul 1. Primul,in claitate de propietar,inchiriaza,iar in al doilea,in calitate de chirias,ia cu chirie locuinta din localitatea Bucuresti Sos ...,nr....,bl ..,et ..,ap.. judetulsectorul 1,compusa din trei camere in suprafata de .... mp si dependinte,conform Fisei suprafetei locative inchiriate,Anexa 1,partea integranta din prezentul contract de inchiriere.

Articolul 2. Locuinta care face obiectul inchirierii va fi folosita de chirias si de membrii familiei mentionati in Fisa Locativa, Anexa 2, partea integranta din prezentul contract de inchiriere.

Articolul 3. Locuinta descrisa se preda in stare de folosinta, cu instalatiile si intervalul prevazute in procesul-verbal de predare-primire incheiat intre parti, Anexa 3, parte integranta din prezentul contract.

Articolul 4.Termenul de inchiriere este de 5 (cinci) ani,cu incepere de la data de 20.10.2011 pana la data de 19.10.2016

Articolul 5. La expirarea termenului, contractul poate fi reinoit cu acordul partilor. Demersurile in acest sens se vor face de catre chirias cu cel putin 30 de zile inainte de expirarea contaractului.Pentru reinoirea contractului, chiriasul va depune o cerere insotita de documentele solicitate de propietar, care vor fi fie cele care au fost depuse si pentru prima inchiriere,fie si alte documnete,in functie de prevederile legale in vigoare la data depunerii solicitarii de reinnoire.