avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate droxi1

Activitate droxi1

as dori si eu o sugestie cum pot sa-mi recuperez 3 sume de bani sustrase in urma cu 2 zile de pe card. am vrut sa fac o plata catre un comerciant din afara, in valoare de 597 lei. Am vazut ca suma este luata fara a mi se cere parola 3D. Am sunat la banca dupa 5 min , intre timp am primit si mesaj de la banca ca au fost facute 3 plati de 848 lei ,867 si 848 lei.(in acelasi minut si banca nu s-a autosesizat) .mi s-a spus ca banii sunt deja luati . am depus 3 cereri de refuz plata . a doua zi mi s-a spus ca nu este frauda deoarece eu am introdus datele cardului. este adevarat dar nu stiam in ce conditii se face plata ( fara 3D) si nu aveam de unde sa stiu ca va fi o plata multiplicata. Ce ma sfatuiti sa fac ? multumesc
Răspuns la discuția Uzucapiune
nu inteleg de ce notarul ne-a spus ca nu sunt actele in regula.Cand s-au facut succesiunile si intabularile ,actele au fost in regula.Acum cand vrem sa vindem se leaga de acel act de vanzare -cumparare prin care s-a dobandit terenul.Daca sesizau asta la prima intabulare ,cand traia bunica ,lucrurile puteau fi lamurite de ea.
Răspuns la discuția Uzucapiune
Prima intabulare : bunica, mama si fratele mamei.
A doua intabulare : mama si fratele mamei.Acestia spun ca ar fi existat un document prin care sora bunicii a renuntat ( dat in momentul cand bunicii au luat autorizatia de constructie ) dar pe care nu-l gasim.
multumesc
Discuție Uzucapiune
buna ziua!As dori si eu un sfat in urmatoarea problema : bunica si sora ei au cumparat impreuna un teren in 1950. In 1956 bunicii si-au construit casa ,aut.de constr. emisa pe numele lor.Ambii bunici cat si sora bunicii sunt decedati.Sora bunicii nu a avut pretentie al acest teren, intelegere nescrisa , impozitul a fost platit din 1950 de bunicii mei. La succesiunea dupa sora bunicii nu s-a trecut acest teren.La succesiunile dupa bunicii mei figureaza intreaga suprafata .Ultima intabulare in 2013 . Cum pot intra in ordine si daca pot instraina acest imobil ?
va multumesc