avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1267 soluții astăzi
Forum Activitate core

Activitate core

Răspuns la discuția Zona 1 de radiatii
Dle Carp ,eu nu stiu ce sa va spun caci,tocmai de aia am apelat la acest forum.Multumesc pentru ajutor!
Răspuns la discuția Zona 1 de radiatii
Multumesc.
Noapte buna!
Răspuns la discuția Zona 1 de radiatii
Dle Carp.In primul rind ,va multumesc pentru amabilitate!
Vad niste diferente.Spuneti-mi prin chematea in instanta,a casei de pensii,mai pot obtine ceva,ori praful de pe toba?
Răspuns la discuția Zona 1 de radiatii
Domnilor,va multumesc pentru ajutor.!
Dle .Carp. Anul nasterii.2.10.1951.
Stagiu complet de cotizare cf.Lg.19 din 2000 )- 32 ani
Total stagiu cotizare realizat - 52 ani.2 luni. 2 zile. din care
-in gr.1 lg.3.din 1977 - 28.ani.11.luni.28.zile
-in gr.2.- 0
-cond.speciale.-7ani,7 luni si 6 zile
-stagiu asimilat- 1an ,5 luni,4 zile
-stagiu asimilat alte drepturi -1 luna.21 de zile
-stagiu aferetn gr.1 si 2 -14 ani

Puncte realizate in perioada 03. 1970-03.1992 - 72.27714
nr.puncte cf.oug 209 din 2008.-20.95322
punctaj mediu anual- 2.91345
din care,maj oug.209- 2008-0,65478

Dl.Carp. prin lg.263.din 2010 art.30 parca,s/a obtinut incadrarea in grupa speciala,pentru lucru in gr.1 de radiatii ,de catre fabrica din anul.1992.Pina la aceasta lege,avind gr.speciala din anul 2001.Iar din 1992, pina in 2001,grupa 1 de munca.Cei 7 ani,7 luni,6 zile,lucrat in conditii speciale au fost luati in considerare din anul 2001 pina in 2009 cind am iesit la pensie.Am luat adeverinta de la fabrica prin care arat ca din 1992 am lucrat cf.lg.263.aer.30 in zona.1 de radiatii si deci beneficiind de conditii speciale,cf.acelees legi.Am mers la casa de pensii si am cerut recalcularea pensiei,pentru modificarile aparute si prezentate in adeverinta..Raspunsul a fost,o detailare a anilor,grupelor,punctajelor,asa cum vi le-am specificat mai sus.Oare, cei 9 ani de gr.speciala obtinuti,ca urmare a lucrului in zona 1.de radiatii,nu au nici o importanta.Lg.263 nu e valabila si in cazul nostru,a acelor care am iesit mai inainte la pensie?
Multumesc frumos!
Se pare ca in tara asta nimic nu se mai obtine decit iesind in strada,ori in instanta.
Răspuns la discuția Zona 1 de radiatii
Multumesc dle.Carp.Stagiul complet de cotizare este de 32 de ani.


Buna ziua dle Carp
Va rog fi-ti amabil si lamuriti-ma si pe mine,in masura in care se poate.
Am lucrat la Fabrica de combustibil nuclear Pitesti,din 78 pina in 2009 cind m-am pensionat cu pensie pentru limita de virsta.Atunci era in viguare Lg.19 din 2000.Stagiu de cotiz.52 de ani.din care,29 de ani in gr.1.si 7 ani in conditii speciale,.Beneficiind de grupa speciala din anul 2001pina in 2009 `cind m-am pensionat.Actualmente cf.Lg.263.Art 30.Fabrica,a obtinut grupa speciala din 1992.Am luat adeverinta de la fabrica,am dus-0 la casa de pensii pentru a lua in considerare si a modifica stagiul in grupa speciala si eventual a recalcula pensia.Am primit raspuns prin care mi se exemplifica,cum s-a facut calculul pensiei,anii lucratii in dif grupe,fara a se modifica ceva.Va rog sa imi spune-ti daca cei 9 ani de grupa speciala obtinuti cf LG.263.ART.30.recunoasterea lor imi poate modifica cuantumul pensiei?
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția Zona 1 de radiatii
Buna ziua!Dle Emil,am citit raspunsul dvs.Eu deduc ca grupa speciala inseamna lucru in conditii deosebite de munca.Stiu si in baza carei legi m-am pensionat,dar am citit si Lg.263 din 2010.Va intreb.De ce colegii mei,care ies actualmente la pensie ies cu un punctaj mult mai mare ca al meu?Mentionez ca ne-am desfasurat activitatea in aceleas conditii,poate chiar salariu acelas,daca nu mai mic,vechime mai mica???Si nu cred ca ,faptul ca au cotizat 3 ani in plus le poate aduce un spor atit de semnificativ,diferente de peste 500 L Altceva le ridica pensia si cred ca,tocmai obtinerea din urma adica din 1992 a lucrului in grupa speciala de munca.Dvs ce crede-ti??
Răspuns la discuția Zona 1 de radiatii
Dle Laurentiu,eu am obtinut adeverinta am dus-o la casa de pensii si de acolo mi-au dat un raspuns nefondat pe subiect.Mi-au repetat ceea ce scria in decizia de pensionare,referitor la vechime.Mai suntem multi iesiti la pensie,in aceias situatie cu mine.Pina la urma o sa actionam in instanta CJP Arges.
Buna seara! Am lucrat din anul 1992 la Fabrica de combustibil nuclear Pitesti,pina in 01.01.2009.cind am iesit la pensie pentru munca depusa si limita de virsta.Perioada 1992-2001 mi-a fost trecuta ca grupa 1 de munca.Iar 2001-2009 ca grupa speciala.O data cu lg.263.art 30 parag 4.perioada 1992-2001 este si ea asimilata in grupa speciala de munca.Mentionez ca in toti acesti ani am lucrat in zona 1 de radiatii.Va rog sa imi spune-ti daca asimilarea aratata mai sus si faptul ca am lucrat in zona 1 de radiatii imi poate schimba punctajul si ce trebuie sa duc la casa de pensii pentru a beneficia de marire.Va multumesc!