avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctajul mediu anual - activitate in zona de expunere ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctajul mediu anual - activitate in zona de expunere la radiatii

buna ziua!de curand am primit decizia de pensionare pt limita de varsta,avand in vedere ca potrivit art.57(conditii speciale,lucru in mediul cu radiatii )am indeplinit conditiile,respectiv 15 ani in aceste conditii indiferent de varsta.Numarul total de puncte a fost calculat la 49.08266,iar punctajul mediu 1.90401,stagiul complet de cotizare fiind de 42 ani.Va rog cu respect sa-mi spuneti daca cei 15 ani de conditii speciale(reprezentand 22ani si 6 luni conform grupei 1 de munca)nu trebuia sa fie calculati cu un procent mai mare de puncte ,si de ce nu s-a facut raportarea la conditiile speciale ,nu la total ani,in acest fel numarul de puncte obtinute facand ca valoarea pensiei sa fie mai mare?Cum pot afla daca calculul pensie este corect facut? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 16:29, 19 Septembrie 2013
Legea 263/2010

Art. 57
(1) Fac exceptie de la prevederile art. 55 alin. (1) lit. b) si persoanele care au realizat un stagiu de cotizare de cel putin 15 ani in zona I de expunere la radiatii sau de cel putin 17 ani in zona a II-a de expunere la radiatii, in locurile de munca prevazute la art. 30 alin. (1) lit. b).

Art. 30
b) activitatile de cercetare, explorare, exploatare sau prelucrare a materiilor prime nucleare, zonele I si II de expunere la radiatii;

Daca ati lucrat 15 ani in zona I-a de expunere la radiatii potrivit art.57(1)in locurile de munca prevazute la art.30 alin.(1) lit.b) calculul punctajului mediu anual este:49.08266:22,5(22 de ani si 6 luni)=2,18145.Pensia este 2,18145(punctajul mediu anual)x732,8(valoarera punctului de pensie)=1599 lei pensie

Daca ati lucrat 17 ani in in zona II-a de expunere la radiatii in zona a II-a de expunere la radiatii,in locurile de munca prevazute la art.30 alin.(1)lit.b)calculul punctajului mediu anual este:49,08266:25,5(25 ani si 6 luni)=1,92481.Pensia este 1,92481x732,8=1411 lei pensie
Buna ziua dle Carp
Va rog fi-ti amabil si lamuriti-ma si pe mine,in masura in care se poate.
Am lucrat la Fabrica de combustibil nuclear Pitesti,din 78 pina in 2009 cind m-am pensionat cu pensie pentru limita de virsta.Atunci era in viguare Lg.19 din 2000.Stagiu de cotiz.52 de ani.din care,29 de ani in gr.1.si 7 ani in conditii speciale,.Beneficiind de grupa speciala din anul 2001pina in 2009 `cind m-am pensionat.Actualmente cf.Lg.263.Art 30.Fabrica,a obtinut grupa speciala din 1992.Am luat adeverinta de la fabrica,am dus-0 la casa de pensii pentru a lua in considerare si a modifica stagiul in grupa speciala si eventual a recalcula pensia.Am primit raspuns prin care mi se exemplifica,cum s-a facut calculul pensiei,anii lucratii in dif grupe,fara a se modifica ceva.Va rog sa imi spune-ti daca cei 9 ani de grupa speciala obtinuti cf LG.263.ART.30.recunoasterea lor imi poate modifica cuantumul pensiei?
Multumesc frumos!
Cat este stagiul complet de cotizare la care s-a raportat punctajul mediu anual ?
Interventie moderator:
:rtfm:
core:

1. Va rog sa continuati discutia in topicul initial deschis de dvs., in:
www.avocatnet.ro/content/for...

2. Altfel veti primi raspunsuri pe ambele topicuri si nu veti mai intelege nimic.
Ultima modificare: Joi, 19 Septembrie 2013
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie naghel naghel Buna ziua Nascut in 1957 am 36 ani cotizati ,din care 18 anii si 6 lunii in grupa speciala de munca , categorie nucleara 3 si 4 de risc radiologic 3 anii ... (vezi toată discuția)
Zona 1 de radiatii core core Buna seara! Am lucrat din anul 1992 la Fabrica de combustibil nuclear Pitesti,pina in 01.01.2009.cind am iesit la pensie pentru munca depusa si limita de ... (vezi toată discuția)
Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa i de munca iulia pastrama iulia pastrama Am iesit la pensie in februarie 2009 ,cu o vechime in munca de 23 ani grupa 1. Cand intra in plata pensia recalculata dupa noua lege,pentru grupa de munca ? ... (vezi toată discuția)