avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1030 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa I de munca

Am iesit la pensie in februarie 2009 ,cu o vechime in munca de 23 ani grupa 1.
Cand intra in plata pensia recalculata dupa noua lege,pentru grupa de munca ?
Multumesc !
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:56, 24 Februarie 2011
Nu intrati in aceasta recalculare(majorare).Ati beneficiat de prevederile O.U.G.209/2008 la iesirea la pensie.Gasiti amanunte la punctul(G)din decizia de pensionare.Beneficiaza cei care sia-au deschis dreptul la pensie pana in 02/11/2008.
Legea 263/2010
Art. 169
(1) Pensionarii sistemului public de pensii ale caror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I si/sau grupa a II-a de munca, beneficiaza de o crestere a punctajelor anuale realizate in aceste perioade, dupa cum urmeaza:
a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca;
b) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in situatia in care, la recalcularea pensiilor in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat, aprobata cu completari prin Legea nr. 78/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru determinarea punctajului mediu anual s-a utilizat vechimea in munca necesara deschiderii dreptului la pensie prevazuta de acte normative cu caracter special.
(3) De cresterea punctajelor anuale prevazuta la alin. (1) beneficiaza si persoanele ale caror drepturi de pensie s-au deschis in perioada 1 aprilie 2001—2 noiembrie 2008 inclusiv, numai in situatiile in care, potrivit legii, la determinarea punctajului mediu anual s-au utilizat stagiile complete de cotizare prevazute de legislatia in vigoare in perioada respectiva.
Va multumesc pentru atentia acordata !
La punctul (G) din decizia de pensionare,apare numarul de puncte realizate (punctaj anual+puncte pt pensia suplimentara+puncte aferente stagiului suplimentar) si punctajul mediu anual.
-stagiu complet de cotizare(cf LG 19/2000)-15 ani 0 luni
-total stagiu de cotizare realizat -34 ani 3 luni
-conditii speciale-22 ani 3 luni (14 ani 6 luni- anterior aprilie 2001)
-stagiu asimilat - 4 ani 11 luni
-stagiu aferent gr 1 si gr 2 - 7 ani 0 luni
-stagiu suplimentar -7 ani 2 luni
Din buletinul de calcul desfasurat pe care l-am solicitat casei de pensii nu reiese ca am beneficiat de prevederile O.U.G 209/2008

Cum ma sfatuiti sa procedez ?

Va multumesc !
Nu beneficiati de aceasta majorare.Motivarea o gasiti in art.169(2)din postarea mea anterioara.La determinarea punctajului mediu anual s-a utilizat vechimea in munca(stagiul complet de cotizare 15 ani)prevazuta de acte normative cu caracter special.
Am iesit la pensie conform Legii 19/2000 , ART. 20, lit b.
Este act normativ cu caracter special ?
Da caracter special:
ART. 20
(1) In sensul prezentei legi, locurile de munca in conditii speciale sunt cele din:

b) activitatile de cercetare, explorare, exploatare sau prelucrare a materiilor prime nucleare, zonele I si II de expunere la radiatii;

ART. 43
3) Asiguratii care si-au desfasurat activitatea in locurile de munca prevazute la art. 20 lit. b) si care au realizat un stagiu de cotizare de cel putin 15 ani in zona I de expunere la radiatii sau de 17 ani in zona II de expunere la radiatii beneficiaza de pensie pentru limita de varsta, indiferent de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zona 1 de radiatii core core Buna seara! Am lucrat din anul 1992 la Fabrica de combustibil nuclear Pitesti,pina in 01.01.2009.cind am iesit la pensie pentru munca depusa si limita de ... (vezi toată discuția)
Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa i de munca nicu55 nicu55 Buna ziua ,va rog sa-mi spune-ti si mie daca sunt pensionat limita de varsta Gr.1,beneficiez de marirea pe care a anuntat-o Guvernul ca se aplica incepand cu ... (vezi toată discuția)
Punctaj suplimentar - recalculare francisk francisk Am fost pensionat la data de 27.11.2008. Urmatoarele date au condus la stabilirea drepturilor de pensie: varsta: 58 ani 6 luni, stagiul complet de cotizare ... (vezi toată discuția)