avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 852 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctaj suplimentar - recalculare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctaj suplimentar - recalculare

Am fost pensionat la data de 27.11.2008. Urmatoarele date au condus la stabilirea drepturilor de pensie: varsta: 58 ani 6 luni, stagiul complet de cotizare (conf. Lg.19/2000) 35 ani; total stagiu de cotizare realizat 50 ani 5 luni 13 zile, din care:
- sector de stat [CFR] (gr. I 3 ani, 1 luna; gr. II 29 ani 8 luni; conditii normale 7 ani 5 luni)
- stagiu asimilat 1 an 3 luni
- stagiu aferent gr. I si II 8 ani 9 luni
- stagiu suplimentar 11 luni
Conform recalcularii pensiilor pentru persoanele care au desfasurat activitati in grupa I si a II-a de munca, eu nu beneficiez de punctaj suplimentar. De ce? Este corect?
Multumesc!

Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 03:44, 3 Martie 2011
Dvs. ar fi trebuit sa primiti punctajul suplimentar, conform OUG nr. 209/2008, intrucat drepturile de pensie s-au deschis in 27.11.2008. Uitati-va in decizia de pensie, la litera G.

Art. 169 -Legea nr. 263/2010
(1) Pensionarii sistemului public de pensii ale căror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, care au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupa I şi/sau grupa a II-a de muncă, beneficiază de o creştere a punctajelor anuale realizate în aceste perioade, după cum urmează:
a) cu 50% pentru perioadele în care au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupa I de muncă;
b) cu 25% pentru perioadele în care au desfăşurat activităţi în locuri incadrate în grupa a II-a de muncă.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplică în situaţia în care, la recalcularea pensiilor în conformitate cu prevederile Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public de pensii, provenite din fostul sistem al asigurărilor sociale de stat, aprobată cu completări prin Legea nr. 78/2005, cu modificările şi completările ulterioare, pentru determinarea punctajului mediu anual s-a utilizat vechimea în muncă necesară deschiderii dreptului la pensie prevăzută de acte normative cu caracter special.
(3) De creşterea punctajelor anuale prevăzută la alin. (1) beneficiază şi persoanele ale căror drepturi de pensie s-au deschis în perioada 1 aprilie 2001 - 2 noiembrie 2008 inclusiv, numai în situaţiile în care, potrivit legii, la determinarea punctajului mediu anual s-au utilizat stagiile complete de cotizare prevăzute de legislaţia în vigoare în perioada respectivă.

Ultima modificare: Marți, 1 Martie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic
In decizia de pensie, la litera G sunt mentionate urmatoarele puncte:
1. Nr. puncte realizate: 44.95955
Nr. puncte conf. Legii nr. 218/2008: 7.79896
2. Punctajul mediu anual 1.50739
Valoarea punctului de pensie: 697.50
Multumesc
Ati primit punctajul suplimentar. Faptul ca in decizie este mentionata Legea nr. 218/2008 nu are relevanta, tine mai degraba de modul de lucru al fiecarei case de pensii si de formularul-tip de decizie de pensie. Legea nr. 218/2008 a fost modificata prin OUG nr. 209/2008.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa i de munca nicu55 nicu55 Buna ziua ,va rog sa-mi spune-ti si mie daca sunt pensionat limita de varsta Gr.1,beneficiez de marirea pe care a anuntat-o Guvernul ca se aplica incepand cu ... (vezi toată discuția)
Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa de munca dion dion In legea 263 este prevazuta acordarea unui spor de 50% pentru cei pensionati in grupa 1 inainte de sept 2008 Eu m-am pensionat in feb 2009 si nu am beneficiat ... (vezi toată discuția)
Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa i de munca iulia pastrama iulia pastrama Am iesit la pensie in februarie 2009 ,cu o vechime in munca de 23 ani grupa 1. Cand intra in plata pensia recalculata dupa noua lege,pentru grupa de munca ? ... (vezi toată discuția)