Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa de munca

In legea 263 este prevazuta acordarea unui spor de 50% pentru cei pensionati in grupa 1 inainte de sept 2008 Eu m-am pensionat in feb 2009 si nu am beneficiat la vremea respectiva de majorarea prevazuta in ordonanta 100 deoarece aplicarea ei a fost amanata pana in 2010 si apoi pana acum
Prin noua lege voi beneficia de aceasta majorare ?
Multumesc anticipat ptr raspuns
Vi s-a aplicat O.U.G.209/2008 la iesirea la pensie.De cresterea punctajului beneficiaza doar cei care si-au deschis dreptul la pensie pana in 02/11/2008 inclusiv.

Legea 263/2010 Art. 169
(1) Pensionarii sistemului public de pensii ale caror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I si/sau grupa a II-a de munca, beneficiaza de o crestere a punctajelor anuale realizate in aceste perioade, dupa cum urmeaza:
a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca;
b) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca.
(2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in situatia in care, la recalcularea pensiilor in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat, aprobata cu completari prin Legea nr. 78/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru determinarea punctajului mediu anual s-a utilizat vechimea in munca necesara deschiderii dreptului la pensie prevazuta de acte normative cu caracter special.
(3) De cresterea punctajelor anuale prevazuta la alin. (1) beneficiaza si persoanele ale caror drepturi de pensie s-au deschis in perioada 1 aprilie 2001—2 noiembrie 2008 inclusiv, numai in situatiile in care, potrivit legii, la determinarea punctajului mediu anual s-au utilizat stagiile complete de cotizare prevazute de legislatia in vigoare in perioada respectiva.
(4) Prevederile alin. (1) se aplica prin acordarea diferentei dintre cresterea punctajului mediu anual rezultata si cea acordata conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 100/2008 pentru completarea Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, aprobata prin Legea nr. 154/2009.
Uitati-va bine in decizie,la final la punctul(G).
Carp Mircea, utilizator
multumesc ptr raspuns dar din pacate recitind decizia de pensionare constat ca nu e trecut nimic in legatura cu oug 209 La pct G este trecut doar punctajul mediu anual ,nr de puncte si valoarea punctului la data respectiva Sa fie o eroare ?
Daca la punctul(G)nu apare O.U.G.209/2008 sigur este o eroare.Majorarea punctajului pentru grupele superioare de munca trebuia sa vi aplice incepand cu data iesirii la pensie si nu de acum.Faceti o interventie sau o cerere la Casa locala sa vi se aplice O.U.G.209/2008 incepand cu data iesirii la pensie.Va dau un model simplu de interventie:
Rog sa aplicati in regim de urgenta O.U.G.209/2008 in dosarul nr........ incepand cu luna februarie 2009(data iesirii la pensie).

Dar grupa va este recunoscuta in decizie la Punctul(F) in total stagiu de cotizare ?
Carp Mircea, utilizator
E posibil sa fie evidentiate puncte comform Leg.218/2008 am vazut cazuri de acest fel la fosti colegi care au fost pensionati in anul 2009.
Multumesc ptr sfat ! Nu sunt evidentiate puncte nicicomform legii 2018/2008 nici OUG 209?2008
In decizia mea constat o mare brambureala In sensul ca tot stagiul de cotizare de 34 ani este trecut la conditii speciale din care25 ani anterior 04'2001 Totodata apare si un stagiu aferent gr 1-12 ani si 6 luniPersonal nu mai inteleg nimic si nu stiu daca problema va fi rezolvata de casa de pensii sau sa ma adresez justitiei Desi hotararile acesteia... stim cat se respecta
Daca veti o idee va multumesc anticipat