avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa I de munca

Buna ziua, tatal meu a iesit la pensie in 2010.
In decizia de pensionare la pct G nu este trecut nimic despre grupe de munca sau OUG 209/2008. Doar: nr pct realizate si punctaj mediu anual. Atat.

I s-a acordat acesta marire odata cu iesirea la pensie?
Daca nu ce pot face?

Cel mai recent răspuns: ContSters193702 , utilizator 21:22, 17 Februarie 2011
Ce stagiu complet(nu total) de cotizare este trecut la punctul(f) ?
stagiu complet de cotizare conf lg19/2000 25 ani

toti cei 25 ani sunt la gr I
Nu beneficiaza de aceasta majorare si nu i s-a aplicat O.U.G.209/2008 deoarece s-a folost un stagiu complet de cotizare mai mic la determinarea punctajului mediu anual,nu cel din anexa 3 din legea 19/2000 care in 2010 pentru barbati a fost intre 32 ani si 6 si 33 ani.
O.U.G.209/2008
Art. I
ART.78 indice 2 din legea 19/2000 modificat de O.U.G.209/2008:

2. Articolul 782 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 782. - (1) Asiguratii care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupa I si/sau grupa II de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, beneficiaza de majorarea punctajelor anuale, dupa cum urmeaza:
a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca;
b) cu 25% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa a II-a de munca.
(2) Prevederile alin. (1) se aplica numai in situatiile in care, potrivit legii, la determinarea punctajului mediu anual se utilizeaza stagiile complete de cotizare prevazute in anexa nr. 3, in functie de data nasterii, respectiv stagiile complete de cotizare, in functie de data deschiderii dreptului la pensie, conform prevederilor art. 1671."
va multumesc pt informatiile oferite
o seara placuta in continuare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Marirea punctului de pensie liviudoina liviudoina Sora mea a iesit la pensie la 50 ani cu pensie de handicap gradul 2. Intrebarea mea este daca are dreptul la majorarea punctului de pensie cu 25% ,daca are ... (vezi toată discuția)
Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa de munca dion dion In legea 263 este prevazuta acordarea unui spor de 50% pentru cei pensionati in grupa 1 inainte de sept 2008 Eu m-am pensionat in feb 2009 si nu am beneficiat ... (vezi toată discuția)
Punctajul suplimentar pentru activitatea lucrata in grupa i de munca nicu55 nicu55 Buna ziua ,va rog sa-mi spune-ti si mie daca sunt pensionat limita de varsta Gr.1,beneficiez de marirea pe care a anuntat-o Guvernul ca se aplica incepand cu ... (vezi toată discuția)