avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Activitate ioanahilaroman

Activitate ioanahilaroman

Buna ziua,

As dori sa stiu in ce conditii se poate retrage plangerea penala facuta la politie, de catre o persoana juridica, pentru furtul unor materiale de constructii din depozitul societatii, in conditiile in care, pentru aceasta infractiune a fost intocmit un dosar ce urmeaza sa fie repartizat unui procuror, iar in acest dosar a fost indicata o persoana care este banuita pentru aceasta fapta.

Va multumesc anticipat,
O zi buna!
Am facut contestatie, pe care am depus-o tot la Casa de Pensii sect4, de acolo au zis ca o trimit ei mai departe. Dar am inteles ca o hotarare de la Comisia Centrala de Contestatii poate veni si dupa 1 an de zile.
In acest caz ce facem? Asteptam 30 de zile dupa ce am depus contestatia si apoi demaram procedura de chemare in judecata, chiar daca nu am primit nici un raspuns, sau asteptam cat e nevoie, chiar daca asta inseamna 1 an de zile?
Multumesc!
Da, soacra mea are domiciliul in Bucuresti, sectorul 4. Deci cererea trebuie depusa la Tribunal, nu la Judecatoria sect 4?
Pana la urma, ce articole de lege vom folosi pentru cererea de chemare in judecata?

Va multumesc din suflet pentru ajutor!
La inceputul lunii septembrie, soacra mea a primit decizia de pensionare pentru limita de varsta, in valoare de 669 lei, pentru o vechime in munca de 35 de ani si 4 luni.

In aceasta decizie a Casei de Pensii nu i-au fost luate in calcul veniturile lunare individuale brute din adeverinta eliberata de Electroaparataj, pentru perioada februarie 1975-decembrie 1996. Motivatia data de Casa de Pensii a fost punctul VI al anexei nr 15 din HG 257/2011.

Ulterior am mers personal la Casa de Pensii Sect 4 sa intreb ce nu este in regula cu acea adeverinta si de ce suma pensiei este atat de mica. Raspunsul a fost halucinant: "Dati-ne in judecata si instanta va da hotarare in favoarea dvs si va va mari pensia.", motivand ca veniturile inscrise in adeverinte nu se mai iau in considerare la calcul, decat dupa ce o hotarare judecatoreasca va obliga Casa de Pensii.

Am depus deja o contestatie la aceasta decizie la Casa de Pensii si dorim, asa cum am fost sfatuite, sa urmam calea judecatii.

Rugamintea mea este, daca se poate, sa ma ajutati in formularea cererii de chemare in judecata, cu articolele de lege la care as putea face referire in acest caz.

Va multumesc anticipat.
O zi buna!