avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 240 soluții astăzi
Forum Activitate cristinapetria

Activitate cristinapetria

multumesc frumos pentru detali.
Multumesc pentru informatii.
Ca documente nu am decat copii ale concediilor medicale si eventual sa cer extrasul de cont ptr a se vedea ca banii provin de la angajator, ceea ce dovedeste ca este venitul meu legal lunar, din care este ilegal sa imi opreasca banii. Exista un model de adresa pe care sa o formulez catre executor??


Multumesc
Am nevoie de consiliere si indrumare in urmatoarea problema: In urma ca 2 saptamani mi s-a blocat contul de salariu in care mi s-au virat banii pentru perioada de pre-natal. Executarea vine in urma neplatii catre banca ( credit nevoi personale). Mai am 2 popriri infiintate, iar 50% din salariu se vireaza de catre angajator, lunar, cu exceptia acestei perioade de sarcina si lauzie. Executorului i-am prezentat acest lucru si am comunicat adresa angajatorului unde sa trimita decizia de executare ptr a instiinta infiintarea popririi. Am informat executorul ( telefonic) ca banii blocati in banca provin din indemnizatie si nu este legal sa imi opreasca acesti bani. Executorul a refuzat dialogul, eu, solicitand sa-mi comunice ce documente trebuie sa prezint ca dovada a provenientei banilor, pentru a-mi debloca cat mai repede suma blocata. La banca unde am contul de salariu, am cerut deblocarea cardului, dar au refuzat, motivand ca acest lucru se poate face numai cu acordul executorului. Am rugamintea sa ma ajutati sa stiu ce trebuie sa fac pentru a mi se debloca banii.

Cu multumiri