avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate flavius1990

Activitate flavius1990

Am inteles. Atat va mai rog: Daca cunoasteti vreo lege care sa reglementeze schema de calcul pentru cazurile de genul nostru. Va multumesc mult!
Da, aveti dreptate. Am gresit spunand incalzire centralizata. Ma gandeam la centrale termice de apartament. Acum, sa va spun: Repartitoarele care se vor monta, se pot citi prin unde radio, si nu mai este nevoie ca proprietarul sa isi declare consumul. Pur si simplu vine angajatul societatii si citeste contorul care este situat pe casa scarii langa apartamentul proprietarului. De ce am ales sistemul acesta: Avand experienta anilor trecuti, in care vecinii pur si simplu nu dadeau drumul la caldura indiferent cat de frig era afara, noi daca dadeam drumul doar noptile in doar o camera sau doua, plateam si 300 ron/luna. Eu ma gandesc asa: Daca se calculeaza cum ati spus: maximul contorizat la un apartament similar cu al nostru + 10 %. Noi daca avem calorifere bune, putem iesi in avantaj. D-voastra cum ati proceda strict in cazul nostru? Mentionez ca nici blocul nu este prea bine izolat.
Buna ziua,

Stau impreuna cu mama intr-un apartament cu 3 camere intr-un bloc cu 2 scari. Problema mea este urmatoarea: In urma cu aproximativ 7 ani s-a facut un contract care a expirat undeva prin vara aceasta cu o firma de repartitoare. Firma aceasta ne-a si montat ceasurile pe fiecare calorifer si din cate am inteles si un ceas la subsolul blocului. Ei erau cei care ne facturau caldura. Toate bune si frumoase pana acum, cand a expirat contractul si urma sa se voteze intr-o sedinta de bloc ce vom face mai departe. In scara vecina, sunt 6 apartamente care au incalzirea centralizata, deci ies din calcul, restul au votat sa se mearga pe un nou contract cu firma de repartitoare. In scara noastra, nu exista nimeni cu incalzire centralizata, deci din 20 de apartamente, 16 au votat, sa se mearga cu repartitoare, deci un nou contract, si 4 apartamente, printre care si noi, am ales sa mergem pe sistemul pausal.
Acum, vreau sa va intreb, cine ne facutreaza noua caldura? si in ce fel? Am inteles niste discutii de la mama, ceva de genul,10 la % in plus pe cel mai consumator calorifer. Dar nu am inteles exact. Daca este cineva in masura sa ma lamureasca i-as multumi foarte frumos. Va multumesc