avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1856 soluții astăzi
Forum Activitate Zagoni

Activitate Zagoni

Exact cum ai spus, a avut urme situatia, a fost in locatie ANAF si le-a amendat. Acum ma tot suna cei din magazin sa ma duc acolo, ca sa "rezolvam " treaba. Am eu vreo obligatie sa ma duc acolo? Nu am pretentii de nici un fel, nu-mi trebuie contravaloarea bonului, trebuie sa ma duc neaparat acolo? Intr-un fel am intrat in dubla neplacere, mai ales ca se pare ca cei de la ANAF nu pastreaza anonimatul celui care face denunt, deci in principiu pot sa ma astept la razbunare...
Le-am resunat ulterior, si le-am propus o vizita din partea organelor de control, asta, dupa ce m-am consultat cu contabila si jurista de la firma, si intr-un final au emis o chitanta de chitantier, cu care am reusit sa-mi decontez si eu cheltuielile.
Omul de acolo era destul de suparat si tot sustinea, ca nu se pot face cumparaturi cu card personal si sa si cer bon fiscal, la care am raspuns, ca POS-ul emite 2 bonuri, unul ramane la mine, altul il baga el in sertar, si cand deschide sertarul el trebuia sa primeasca din amef un bon, fiscal sau nefiscal, pe care sa apara ca a fost platit cu card, raspuns, la care am fost rugat sa inchid usa de la magazin dupa mine.

Se pare ca au prea multi clienti si mai vrea sa scape de aia care cumpara doar de 50-100 lei...
Si nu sunt firma noua, ci exista de mai mult de 12-13 ani..

Oricum in supararea mea am sesizat la telverde acest aspect, mai mult din cauza atitudinii.
Buna ziua!


S-a finalizat cu bine intr-un final, m-am ales cu NUP, citez din constatare:
" .... conducatorul auto a fost suprins de un vehicol cu tractiune animala, nesemnalizat corespunzator, si datorita circumstantelor nefavorabile - cap de pod, respectiv vehicul pe contrasens, nu a avut posibilitatea de a evita impactul. "

Am vizitat ulterior si carutasul, care era bine, mi-am exprimat parerea de rau pentru cele intamplate si i-am dat cadou un felinar cu acumulatori, pe care sper ca-l foloseste de acum incolo.
Buna ziua!

Am intampinat o problema la un magazin de piese electronice, si anume:
Am cumparat piese in valoare de 125 Ron, pentru firma, la care lucrez, suma, la care am solicitat factura fiscala.
Insa din lipsa de numerar am platit cu card si mi s-a inmanat factura, la care s-a atasat doar bonul de la POS, fara bon fiscal. La solicitarea mea pentru bon fiscal am fost refuzat pe motiv ca nu poate da bon, doar daca platesc cu numerar. La mine in firma la contabilitate nu vrea sa deconteze, ca nu am bon fiscal.
Cum se poate proceda? Am sunat inapoi la magazin, dar m-au refuzat categoric, spunand ca e vina mea ca am platit cu cardul personal.
Au zis ca nu depun plangere, am contactat firma de asigurare RCA la care am masina, si se va rezolva pe asigurarea mea cheltuielile de tratament.
Nu am savarsit alte fapte in trecut. S-au facut teste in cazul mea cu elitotest, care a iesit negativ, la carutas nu i-au prelevat probe biologice. Victima a zis ca nu intentioneze sa deschida proces impotriva mea, sa rezolvam prin impacare problema, le-am oferit ajutor pentru spitalizare si pentru deplasari, fiind o familie saraca de la sat, fara posibilitati de deplasare.
Din pacate carutasul are leziuni destul de serioase, are fractura coloana cervicala, fisura la bazin si 2 coaste rupte, in momentul impactului fiind proiectat din caruta.
Momentan este imobilizat la pat pentru 6 saptamani, dupa care se va face examinare si este posibil sa fie operat.

Va multumesc pentru raspuns!
Buna!
Pe data de 16.09.2013, ora 20:30 seara am avut un accident rutier, lovind o caruta neiluminata din spate cu autoturism, pe un drum judetean, in afara localitatii. Autoturismul are asigurare cat si casco. Carutasul a suferit multiple fracturi, momentan e imobilizat la pat pentru 6 saptamani, deci automat mi s-a intocmit urmarire penala. S-a constatat, ca vinovatul principal sunt eu, pentru nerespectarea distantei de urmarire a vehicolului precedent, iar carutasul - vinovat secundar, pentru nesemnalizarea corespunzatoare a vehicolului pe timp de noapte.
Expertiza tehnica a costatat ca viteza mea era in limitele legale, totusi eu sunt vinovat. Trecand peste asta, la ce masuri pot sa ma astept impotriva mea - dosar penal, amenda/suspendare/anulare permis/inchisoare cu suspendare/etc? Am 4 persoane in intretinere, 3 copii si sotia, permisul meu este encesar pt a intretine familia, este luata in considerare acest fapt?
Mentionez, ca permisul meu a fost retinut pe perioada cercetarii, si s-a emis dovada cu drept de circulatie pe 15 zile, cu posibilitate de prelungire