avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate Jabbarom

Activitate Jabbarom

Răspuns la discuția Despagubire dupa furtuna
Dosarul de dauna deschis inca nu sa finalizat si nu stiu cat o sa dureze.Din auzite am inteles ca despagubirea este foarte mica pentru ca acoperisul este parte comuna si asigurarea pe locuinta este pe cota de proprietate indiviza.
Multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Despagubire dupa furtuna
Mariana Apostol a scris:

Garantia emisa de executant are niste conditii.Cititi in contract care sunt acestea.


Din contract:

"Calitatea lucrarilor:
Executantul raspunde si garanteaza calitatea lucrarilor pe o perioada de 10
ani, obligandu-se sa remedieze toate defectele de calitate aparute in
timpul garantiei, cu exceptia celor datorate beneficiarului."


Răspuns la discuția Despagubire dupa furtuna
Am chemat firma care ne-a facut acoperisul.In urma reparatiei (petecirii) firma respectiva a spus ca nu mai garanteaza 10 ani lucrarea.

Avand asigurare la locuinta, inclusiv pentru caderi de corpuri, am deschis dosar de daune.Problema este ca probabil despagubirea va fii ceva din cota parte alocata mie a acoperisului, deci mult mai mica decit valoarea lucrarii de refacere totala a acoperisului.
In urma unei furtuni puternice(Deva, 26 august, 2013), acoperisul de tabla de pe blocul vecin a fost purtat de vant pe acoperisul izolat proaspat(cu acte, prin asociatie, cu garantie 10 ani) cu covor bituminos de pe blocul meu avariindu-l.Avariile au constat din zgarieturi pana la "os" pe acoperis.A doua zi acoperisul meu a fost peticit dar firma a zis ca am pierdut garantia de 10 ani.Dupa o luna au inceput ploile si pe undeva intra apa si se umezeste tavanul.De refacut in intregime(dupa cum spune firma cu care am lucrat) nici nu se pune problema, vecinii mei nici nu vor sa mai auda.Ce as putea face?Se pot cere despagubiri, prin asociatie, de la locatarii de pe blocul de unde a zburat acoperisul?Am inteles dintr-un material tv ca niciunul nu avea autorizatie de contructie pentru acoperisurile care au zburat.
Răspuns la discuția Contract part time
Ok,Multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Contract part time
Cum ar trebui procedat.O intalnire cu juristul firmei sau cu cineva de la resurse umane, sau sindicat.
Răspuns la discuția Contract part time
Si daca nu am, nu se aplica pct.1.OK.De obicei, la precedentele restructurari, ne-au pus sa complectam, pe propria raspundere, ca nu intram sub incidenta criterilor de mai sus(sunt mai multe...).Acu' am inteles ca exista un program Revisal prin care se poate vedea online daca o persoana este angajata la mai multe firme...
Răspuns la discuția Contract part time
Am complectat in totaliate si criteriul de la pct.1, pe care nu l-am crezut important;in acest caz mai este valabil raspunsul d-voastra.
Sunt angajat cu norma intreaga la o firma care are stipulat in contractul colectiv de munca ca in cazul in care se vor face concedieri colective se va tine cont de urmatoarea ordine:1) salariatii care sunt patroni sau asociati la firme inregistrate legal;2)salariatii care au incheiate contracte individuale de munca si cu un alt angajator.Sunt detinator de autorizatie de electrician emisa de ANRE.O alta firma este interesata de serviciile mele pentru a se atesta dpdv ANRE si care ar vrea sa ma angajeze part time.Ce forma de angajare exista care sa nu intre in conflict cu criteriul de la pct 1 si pct2)?