avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai73

Activitate Mihai73

si atunci evaluatorul bancii de ce l-a cotat la 53000 euro? Dvs. de unde stiti valoarea reala (faceti deja aprecieri luand apararea bancii, observ...) o sa il dau in judecata pentru intelegere cu banca si proasta evaluare (evaluarea a fost facuta acum 2 saptamani nu acum un an cand poate erau alte preturi). Evaluatorul a fost recomandat de banca. Banca a stiut de la inceput cat vreau sa imprumut. Este doar un mod de a insela clientii.
Daca aveam diferenta de bani nu mai veneam sa scriu pe acest site. Sunt totusi intr-un program prima casa nu imprumuturi pentru parlamentari.
Fiind un bloc nou nu vad ca pretul si evaluarea sa nu fie ok.
Pe mine ma intriga acest studiu de piata, care in cazul creditelor prima casa nu l-am mai intilnit. Mai mult, mi-au recomandat sa vorbesc cu dezvoltatorul sa mai lase la pret. Nu cred ca un dezvoltator lasa aproape 10.000 din pret dupa ce ai un precontract semnat.
Banca, pe de alta parte spune ca nu mi-a refuzt creditul ci imi da o suma mai mica. Pentru mine care nu am de unde sa pun diferenta (un alt credit de diferenta se calculeaza diferit de prima casa si nu mi-l pot permite) acesta este un refuz. Pana la urma hartia care trebuie sa mi-o dea trebuie sa fie de refuz credit.
Sunt inscris la programul Prima Casa, in ultima faza, aprobarea dosarului. Sunt sunat de la banca si mi se spune ca nu mi se poate acorda suma de 50.000 euro, pentru apartamentul pe care doresc sa il cumpar, ci numai 42.000, deoarece au facut un STUDIU DE PIATA in zona in care doresc sa cumpar si a reiesit ca apartament ca cel care doresc sa il cumpar este la max. 45.000 euro. Evaluatorul recomandat de banca si pe care l-am platit eu a evaluat apartamnetul la 53.000 euro. Exista un abuz al bancii in acest caz? Ce puteti sa imi spuneti de acest studiu. Eu i-am intrebat si ei au intrat pe internet sa imi arate 2 pagini pe care le aveau deja pregatite cu preturile cele mai mici din zona. ce fac eu in acest caz care pierd avansul dat dezvoltatorului imobiliar? Pot da in judecata banca si evaluatorul?