avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1091 soluții astăzi
Forum Activitate Maria192

Activitate Maria192

Multumesc foarte mult! m-ati linistit enorm , mai ales pe mama mea
In aceea instiintare nu mi s-a spus nimic despre cele mentionate de dumneavoastra, decat cele care am mentionat anterior. Dar mi s-a spus ca ma va actiona in instanta. Sper sa fie doar o modalitate de intimidare si nu sa fie ceva care sa se intample.
Nu detin nici un act, daca mi s-a spus ca mi s-a anulat contractul, nu am mai tinut nimic ce tine de asa ceva. Nu am dubluri de contract, nici contractul reziliat pe care se presupune ca ar fi trebuit sa il semnez, nici facturi, macar una, sa mi se emita, nu mai am nimic de la aceea firma.Nu exista sa i se faca oprire pe pensie mamei?
Debitele sunt din 2006, dar nu m-am folosit de cartela deloc, pentru ca mi s-a anulat contractul si de la sediul lor mi s-a spus ca nu mai am nimic de plata, ca mi s-a anulat contractul, toate acestea telefonic. Si de ce in 7 ani de zile nu am primit nimic, si tocmai acum? E caz penal? Se poate face inchisoare pt suma asta? Se pot negocia sa platesc lunar o suma de bani, ca sa scap de datorie? Cu toate ca nu sunt vinovata
Buna ziua! Am facut in 2006 un contract cu o firma de telefonie mobila. In sediul acestora mi s-a furat cartela de catre un angajat care s-a folosit de ea. In zilele de dupa incident am fost si am sesizat firma de acest lucru, si am cerut sa se ia masuri. Respectivul a fost dat afara iar mama mea a fost anuntata ca s-a reziliat contractul. In zilele acestea, mi s-a trimit o instiintare de la Biroul de recuperari ca am o datorie de aproximativ 7000 de RON, aceasta suma insemnand contravoalrea serviciilor( de care nu m-am folosit) in valoare de 670 de RON, penalitati de intarziere 5300 de RON, taxa de reziliere 947 de RON, toate acestea insumannd aproximativ suma mentionata mai sus. Mi s-a spus de la Biroul de recuperari ca mi s-a trimis facturi sa le platesc, cu toate ca eu nu am primit nimic acasa, daca le primeam normal ca le plateam. Acum au sunat-o pe mama ca o sa se intalneasca in instanta. Mama nu are de unde plati, e pensionara si de ce sa platesc eu pt greseala altora? Mi s-a spus ca acel contract a fost reziliat, angajatul acela dat afara, nu am primit nici o factura iar acum sa platesc aceasta suma exorbitanta mi se pare total aberant. Ce pot face in acest caz? Nu vreau sa platesc de ceva ce nu m-am folosit si nici sa trag dupa greseala altora. Mentionez ca acel contract de reziliere nu a fost semnat de mama