avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Activitate ContemporaryCaveman

Activitate ContemporaryCaveman

Răspuns la discuția Programul Prima Casa
Va multumesc pentru raspuns. Deci sa inteleg ca dupa ce voi face pre-contractul, aprobarea va dura cam doua luni?
Daca mai stiti, va rog sa-mi spuneti daca atunci cand voi primi banii in contul meu bancar, vor fi ceva comisioane ce vor trebui platite la retragerea banilor (de exemplu, in loc sa primesc 32.000, voi primi doar 31.500).

De asemenea, cum pot sti eu daca cumparatorului i se va aproba programul prima casa.
Pot astepta doua luni, iar dupa pot primi un raspuns cum ca nu s-a aprobat creditul, iar eu voi trebui sa caut cumparator fix in toiul iernii?

Stima,
Buna Ziua,

Mi-ati putea spune, va rog, cam in ce consta programul "Prima Casa"?

Am un imobil pe numele meu, iar cumparatorul vrea sa mi-l cumpere cu programul Prima Casa. Din cate am inteles, banii imi vor fi virati intr-un cont.

Asadar, va rog sa-mi spuneti, daca sunt ceva comisioane ce voi trebui sa platesc, sau chiar riscuri? De astfel, cam cat ar dura pana voi primi banii?
Am doi cumparatori: unul ofera 31.000E banii jos, iar celalalt 32.000E cu programul Prima Casa.
Ce m-ati sfatui sa aleg?

Va multumesc anticipat
Buna Seara,

Va rog sa-mi spuna si mie cineva, daca se poate, cum se calculeaza taxele care se platesc la vanzarea unui imobil?
Conteaza suma cu care s-a vandut casa, sau nu are nicio relevanta?

Imobilul respectiv este o casa cu un etaj, si teren de 350mp. Pretul cu care o voi vinde:35.000E

Va multumesc anticipat,
Buna Seara,

Am o dilema cu buletinul. Trebuia sa mi-l reinnoiesc la 18 ani (acum am 19) dar am tot "uitat". Totusi, acum sunt mijlocul unei vanzari de case, si nu stiu daca voi putea semna actele/vinde casa daca ma voi prezenta cu buletinul expirat. Casa este pe numele meu.
Asadar, imi puteti spune, va rog, daca la notariat imi va accepta buletinul expirat, sau va trebui sa-l am schimbat?

Va multumesc anticipat