avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea42

Activitate Andreea42

Răspuns la discuția Pasaport strain invalid
Buna seara, doamna Adina....am studiat in ce conditii se emite o adresa de domiciliu pe pasaport f....necesara dovada domiciliului cu minim 3 luni inainte de cererea pasaportului....deci...tineti-mi pumnii, maine dimineata apar drepturile unei natii in fata unui ambasador si consul, straini...merci de ajutor/:)
Răspuns la discuția Pasaport strain invalid
Multumesc, ati inteles bine:), dar cerusem ca in pasaport sa fie domiciliu in Romania si ei fara niciun act depus care sa ateste ca domiciliul copilului e acolo, au emis pasaport de ...Fr.
Deci voi cere anularea pasaportului.
Răspuns la discuția Pasaport strain invalid
Am depus aceasta cerere prin care ambii parinti ceream domiciliu in pasaportul copilului ca fiind in Romania, la un consulat in Bucuresti, noi locuind in Ardeal.
Răspuns la discuția Pasaport strain invalid
Buna ziua,
multumesc pentru raspuns.Pasaportul copilului este valabil pana anul viitor.Iar acest act, de cand a fost eliberat, a fost luat de catre tatal lui.Iar domiciliul meu a fost intotdeauna in Romania si al copilului la fel.Niciunul dintre actele mele nu era expirat.Citisem in conditiile pentru emiterea unui pasaport strain, ca trebuie demonstrat cu minimum 3 luni inainte, schimbarea domiciliului, pentru a fi acceptat faptul. Iar tatal nu dispunea de un asemenea act, domiciliul copilului fiind in Romania dintotdeauna.
Buna seara,
va rog un sfaf/
In 2009, am depus la un consulat, o cerere pentru pasaport biometric al fiului meu minor, pasaport strain cu domiciliul in Romania, impreuna cu tatal sau..de alta nationalitate europeana.
N-am inteles in timp, de ce tinea tatal pasaportul in geanta diplomat inchisa.
De curand, am primit copia pasaportului trimisa de un tribunal din tara tatalui sau, in baza unei cereri de custodie.
Atunci am inteles...vazand domiciliul, care nu era cel cerut de catre noi in acea cerere si in formularul dupa care s-a facut pasaportul.Era domiciliul tatalui, care nu depusese niciun act din care sa ateste ca fiul nostru roman, ar avea domiciliul in tara tatalui sau.
Am scris imediat un e mail consulatului, mi-a raspuns insusi consulul care mi-a spus ca va relua si analiza dosarul.In urma acestui fapt, mi-a trimis cererea depusa de catre noi si formularul dupa care s-a creat pasaportul, ambele fiind cu domiciliu de Romania, trecut.
Deci...nu stiu unde au gresit..reiesind un pasaport invalid.
Marti am intalnire cu domnul consul care nu pare prea exuberant in a anula acel pasaport, din cauza caruia s-a creat de catre tata un al...doilea domiciliu stabil, doctor familie, alocatie, scoala incepand cu acest an scolar, pentru a arata tribunalului ca are domiciliu stabil acolo, cand defapt, copilul de cand exista are domiciliul in Romania.
Ce ma sfatuiti, cum sa abordez problema in fata dansului?
Multumesc pentru un raspuns,
Cu stima,
Andreea