avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 826 soluții astăzi
Forum Activitate oana-daniela

Activitate oana-daniela

Buna ziua. Pentru ca nu am reusit sa platesc la timp un credit (aproximativ 500 de euro + onorariu sau taxe dosar executor cam 2000 de lei) - mi sa pus poprire pe conturi si pe salariu din partea unui executor acum aproape 4 ani. Lunar mi se retinea si vira catre contul respectivului executor o suma. Dupa aproximativ un an - primesc la serviciu hartie ca s-a schimbat executorul care mai adauga o suma ca taxe de procesare dosar si alte cheltuieli judecatoresc aproape de aceeasi suma (2000 de lei). Si acest ~joc~ mi se intampla de 4 ori - mai exact la un interval de timp aproximativ 6 luni - primesc la serviciu ca mi se schimba executorului - si fiecare vine cu cate o taxa de procesare etc... cam de acelasi calibru 2000 de lei +,-. Este normal si/sau legal acest lucru? Mai mentionez faptul ca am sunat la ultimul executor sa vad totusi situatia mea financiara. Raspunsul a fost ca el a renuntat acum un an la toate dosarele de executie si lea cesionat catre un alt executor (fara a primi nici eu personal nici serviciul nici macar o instintare in acest sens). Platile facanduse de catre serviciul meu de contabilitate in continuare. Cel putin mi se pare ca sunt furat pe fata.
va multumesc pentru informatie deci nu mai pot sa fac decat sa-l rog pe cel mic sa mai astepte cateva zile ....
inainte de luna iunie 2013 nu am lucrat nicaieri (casnica cu fetita de 1 an - sotul primeste stimulent de insertie pentru prima fetita) - deci eu nu figurez nicaieri. Luna cea mai probabila de a naste ar fi MAI 2014 la sfarsit.
Buna ziua din data de 01.07.2013 am un contract de cesiune drepturi de autor. Astazi 3 octombrie 2013 am aflat ca sunt insarcinata in 6 saptamani. Intrebarea mea este daca beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului? Mentionez ca inainte de 01.07.2013 nu am lucrat.