avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Activitate Maadragan

Activitate Maadragan

"in ce mod ar fi pedepsit acest copil prin actiunile mamei, avand in vedere ca este oarecum...invizibil pt tata?
Sau ar trb sa mai astepte inca 8 ani, poate-si aminteste domnul de existenta acestui copil, si poate atunci se va folosi de dreptul lui la vizita, si, cine stie, va plati si pensia de intretinere..."


Buna ziua,

Tocmai ce am citit ca aveti o curiozitate cu privire la intrebarea de mai sus, care imi este adresata, asa ca aici puteti afla raspunsul meu.
In primul rand, si lucrul cel mai important care merita scris cu majuscule, ca nu cumva sa treaca nevazut, este: COPILUL MEU, NU ARE NICIUN MOTIV PENTRU CARE TREBUIE PEDEPSIT. Daca actiunile mele trecute, prezente sau viitoare ii vor da vreun motiv sa fie pedepsit in ochii altcuiva, am toate argumentele necesare, pe toate planurile posibile, sa dovedesc contrariul.
Nicio mama nu vrea rau copilului sau, iar daca se intampla sa fie invers, aceea nu se poate numi mama.

Am asteptat atata timp, pentru ca este un copil nascut din dragoste la momentul facerii lui, si in acel moment urma sa se nasca intr-o familie iubitoare compusa din doi parinti. Am sperat doar ca tatal sau va reusi pana la urma sa isi faca curajul ( vreau sa cred ca e vorba de curaj ) sa incerce macar, sa stabileasca o legatura de orice natura cu fiul sau, insa acest lucru nu se intampla. S-a intamplat acum ceva vreme, o singura data, in trecut, iar respingerea din tot ce inseamna faptura fiului meu l-a respins prin tot porii, ba chiar si concret prin propriile lui propozitii, fara a fi influentat de mine sau de oricine altcineva din jurul sau. Niciodata nu am vorbit de rau pe tatal sau in preajma lui sau in fata lui, ba din contra, am incercat prin subtilitati sa i-l tin mereu prezent, sa nu il las sa uite ca daca vine maine "cineva" , e tatal sau. Desi are doar 8 anisori, stie toate lucrurile astea. Am auzit propozitii de la el care suna asa: "Cand tu si tati imi veti face un fratior? Eu vreau gemeni." El are deja alt tata in mintea lui. Cand spune tata, are un tata la care se gandeste, si care il considera fiul lui. DIn punctul asta de vedere, am avut noroc toti trei, mai ales eu.

Voi face tot posibilul ca tatal biologic al copilului meu sa nu mai fie si legal tatal sau, pentru ca nu merita. Pe niciunul din noi, de fapt.

Tin sa va multumesc pentru ultima oara pentru tot spijinul acordat in aceasta situatie, recunosc sincer ca aveam nevoie de un pic de suport moral, pentru ca va marturisesc ca nu e deloc usor, e o cale lunga si vorbim despre o birocratie nu greu de combatut, dar asa de lenta ca zici ca-i picatura chinezeasca uneori . :))

Va doresc tot binele din lume si prosperitate in tot ce va propuneti !

Cu drag,
Gabriela Brancoveanu
Multumesc inca o data din suflet pentru raspunsurile pline de inteles.

Situatia este un pic mai complicata decat pare. Am in plan intemeierea unei noi familii si mutarea noastra in Italia, inscrierea baietelului la scoala, si tot asa.
Toate astea sunt deja planuite, si am decis ca este mai bine ca fiul meu sa aiba numele meu, si nu al unei persoane care nu a facut decat sa il ignore.

Inca o data va multumesc din suflet, si ma pun pe treaba.
Numai bine si spor in tot ceea ce faceti !
Va multumesc tuturor pentru raspunsurile prompte.
Probabil ca nu m-am exprimat eu corect, sau poate ca da, nu sunt familiarizata cu termenii juridici.
Pe romaneste, eu vreau sa initiez o procedura ce are ca finalizare trecerea copilului pe numele meu de familie, sa nu mai poarte numele tatalui sau.
Cat despre dovedirea faptului ca si-a neglijat intotdeauna copilul, este f simplu in cazul de fata, deoarece respectivul are familia sa, si alti 2 copii. Plus de asta, pe teritoriul Romaniei se afla nu mai mult de o luna pe an, deci i-ar fi imposibil lui sa manareasca in vreun fel lucrurile si sa spuna ca l-a interesat vreodata baietelul.

Cat despre pensia alimentara, nu este pt mine, ci pt baiat. Daca tot nu a primit pana acum absolut nimic de la taica-su, de ce sa nu ii pun banutii intr-un cont si cand va face 18 ani sa aiba o suma frumusica? Poate pentru facultate, nu conteaza asta.

Important este ca , dupa cum am citit in raspunsurile dvs, va trebui sa ii plateasca lunar o suma de banuti pana cand baiatul va implini varsta de 18 ani.

Intrebarea mea pentru dumneavoastra este care dintre cele doua proceduri trebuie facuta prima? Mai exact... unde sa ma adresez prima oara? La ce institutie a statului?
Am nevoie de avocat pentru asta?


Va multumesc inca o data,
Gabriela Brancoveanu
Buna ziua,
Am un fiu de 8 anisori. Nu sunt si nici nu am fost casatorita legitim cu tatal acestuia, insa este trecut pe numele lui.
As dori daca se poate sa stiu procedura prin care as putea sa trec copilul pe numele meu, intrucat tatal acestuia nu s-a ocupat niciodata de el, copilul locuieste cu mine la mine acasa si a fost intotdeauna intretinut din toate punctele de vedere de mine, fara nicio implicatie a tatalui sau.
Tinand cont de faptul ca am amanat aceasta procedura, vreau sa stiu deasemenea daca este posibil din punct de vedere legal ca tatalui copilului, dupa decaderea acestuia din drepturi, sa i se impuna o pensie alimentara pentru intretinerea fiului sau.
Si inca o intrebare destul de importanta, in cazul in care i se impune o pensie alimentara, aceasta poate fi si retroactiva, pt toti anii in care si-a neglijat fiul?
Nu stiu unde sa ma indrept prima oara, iar situatia financiara nu imi permite angajarea unui avocat. Presupun ca printr-o plangere la organele de politie se poate rezolva decaderea din drepturi, cu ajutorul celor de la Protectia Copilului.

Astept din partea dvs un raspuns si cateva clarificari daca este posibil.
Va multumesc anticipat , si o zi buna sa aveti !
Va stau la dispozitie pentru orice fel de precizari.


Gabriela Brancoveanu