avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate DidiM

Activitate DidiM

tudorvaleriu a scris:

1. Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 6
(1) Dupa implinirea de catre copil a varstei de un an, cu exceptia copilului cu handicap, persoanele care au optat pentru acordarea concediului pentru cresterea copilului si indemnizatia lunara prevazute la art.2 alin.(1) lit. a) au dreptul la concediu fara plata pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani.

(2) Cererea pentru acordarea concediului fara plata indemnizatiei pentru cresterea copilului se depune si se inregistreaza la angajator, pe baza livretului de familie sau a certificatului de nastere al copilului.


2. - Daca ati optat initial pentru concediu crestere copil pana la varsta de 1 an veti putea beneficia de concediu fara plata pentru cresterea copilului dupa ce implineste copilul 1 an.
- In luna a 12-a veti alege sa lucrati sau sa luati concediu fara plata obisnuit.

3. In perioada de concediu fara plata pentru cresterea copilului aveti contractul individual de munca (CIM) suspendat si in aceasta perioada nu puteti fi concediata.

4. Cand veti intra in concediu fara plata pentru cersterea copilului trebuie sa anuntati la Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS) ca sa va plateasca contributia pentru sanatate.

5. Dupa efectuarea concediului fara plata pentru cresterea copiluluii angajatorul va poate concedia, respectand prevederile Codului muncii.


Va multumesc pentru raspuns.

As mai avea o intrebare legata de luna 12. Inteleg ca firma imi poate accepta sau refuza concediul fara plata pentru aceasta luna. Daca accepta, eu ar trebui sa imi platesc contributiile sociale aferente acestei luni, nu? Statutul meu e diferit in aceasta luna, pentru companie? Firma trebuie sa faca ceva in plus, fata de perioada ce vine dupa implinirea varstei de 1 an? Angajatul poate fi concediat, in timp ce se afla in concediu fara plata (luna 12)?
Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu cateva lamuriri.
Sunt in concediu de crestere a copilului de 10 luni si vreau sa il prelungesc cu concediu fara plata, initial alegand varianta de 1 an.
Tatal nu isi va lua acea luna de concediu de paternitate.

Pot intra in concediu fara plata cand copilul implineste 11 luni?

Am adresat o astfel de cerere companiei la care lucrez si am fost intrebata de ce am trecut ca data de inceput momentul incare copilul face 11 luni si nu 12.

De asemenea mi s-a spus ca ei nu mai au nicio obligatie sa ma primeasca inapoi, daca imi iau acest concediu far plata.
Este adevarat?

Multumesc!