avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate DanCalinescu

Activitate DanCalinescu

Am priceput.
Multumesc pentru sfaturi.
V-am dat o recomandare aici pe site ca semn de apreciere pentru promptitudinea raspunsurilor.
O zi frumoasa in continuare. :D
Jocandi Causa a scris:

Buna ziua,

Nu este niciun abuz, este consecinta lipsei dvs de diligenta in respectarea obligatiilor.

Nu cred ca o astfel de intarziere de 31 zile va impiedica sa luati un credit. Nu mai luati in considerare opiniile oricui. La sfarsit se va raporta recuperarea integrala a creditului, ce va reprezenta istoric pozitiv. Linistit-va , nu aveti o problema grava. De fapt, nu aveti nicio problema.



Buna ziua,
Multumesc de raspuns.
Totusi, chiar aici pe avocatnet.ro citeam ca exista o prevedere legislativa care obliga banca sa instiinteze clientul (prin email, sms, adresa trimisa prin posta cu confirmare de primire)?
In fond si la urma urmei, eu totusi nu am cautat sa fraudez sau sa insel banca in nici un fel. Chiar mi-am asumat acea intarziere prin plata dobanzilor aferente zilelor de intarziere.
Mentionez (lucru pe care am omis sa il precizez in postul anterior) ca in urma aflarii faptului ca am fost raportat, am discutat cu un reprezentant al bancii si mi-a confirmat ca aceasta notificare ar fi totusi obligatorie si s-a aratat surprins de faptul ca banca nu m-a instiintat.
"Opiniile oricui" sunt de fapt opinia unui prieten care lucreaza la dept. de Collection al Raiffeisen Bank si opinia s-a a fost una "interna" practicilor bancare. Mi-a spus ca desi e o informatie consultativa, se pune mare accent in cadrul departamentelor de Risc din cadrul bancilor.
Va multumesc inca o data pentru promptitudinea raspunsului.
Buna ziua doamnelor si domnilor,
Apelez si eu la dumneavoastra cu urmatoarea problema in speranta unei mici indrumari din partea dumneavoastra.
Lucrez in Bucuresti de ani buni, timp in care mi-am facut un leasing auto pentru o masina, leasing la care am avut un comportament la plata exemplar.
In afara de asta, mi-am facut la Credit Europe Bank un card de credit CardAvantaj.
Spre surprinderea mea, dobanzile practicate (30% sau mai mult pe an) de dansii te duc la limita imposibilitatii de plata dar in fine.
Ideea este ca eu am intampinat niste probleme de natura externa (explozia cursului euro care a marit substantial costurile de pe facturile lunare in timp ce salariul a ramas acelasi din 2010 pana in prezent) am avut intarzieri foarte mici cu unele plati la banca mai sus amintita.
Desi suma imprumutata de mine s-a ridicat undeva la 6000 Lei, de platit am platit pana acum peste 10000 lei incluzand toate dobanzile percepute de banca. Am semnat cu buna stiinta acel contract de credit (in ciuda clauzelor abuzive) si am platit cu simtul raspunderii tot ce mi s-a emis pe extrasele de cont. Ca am intarziat cateva zile uneori si am iesit din scadenta, cred totusi ca e irelevant, putini oameni nu intarzie niciodata cu plata unei rate la o banca.
Ca am avut uneori intarzieri (cel mult la modul ca am platit extrasul curent la salariul de pe luna urmatoare), dar am fost totusi un client exemplar al bancii (adica mi-am asumat intarzierile prin plata dobanzilor aplicate acestor intarzieri) .
In prezent, conform ultimului extras, mai am de achitat putin peste 500 Lei.
Cert e ca in cateva luni, platind minimul de plata prevazut in extrasele de cont, voi achita integral acest credit.
Anul viitor voi finaliza si contractul de leasing la masina si practic voi termina cu datoriile. Intentionez sa contractez un credit pentru o casa prin programul prima casa, mai ales ca anul acesta ma voi casatori.
Problema este ca banca mai sus amintita m-a raportat cu intarziere de gradul intai pentru o singura intarziere de 31 de zile pe durata intregului contract de credit. (este marcata cu verde in consultarea emisa de Biroul de Credite pe numele meu)
Din cate mi s-a spus, raportarea negativa la Biroul de Credite se poate face, potrivit legii, numai in urma notificarii in scris prin posta cu confirmare de primire, prin sms, telefonic sau prin email cu minim 15 zile inainte de data raportarii.
Eu sunt raportat de cateva luni in Biroul de Credite dar nici pana in ziua de azi nu am fost instiintat de catre Banca, motiv pentru care consider acea raportare ca fiind fie eronata, fie abuziva.
Mentionez ca in situatia in care dansii m-ar fi instiintat conform legii de intentia dansilor de a ma raporta, as fi reusit sa platesc rata respectiva astfel incat sa nu se ajunga la raportare.
Eu am intarziat atunci din simplul motiv ca a trebuit sa imi prioritizez cheltuielile. Bani sa platesc rata as fi avut (ca sa va faceti o idee, extrasul meu bancar pe luna era undeva intre 70-80 lei si 200 lei pe luna). Dupa cum vedeti, nu e o suma infricosatoare.
Cum am mai platit si alte credite fara sa am probleme cu platile, puteam rezolva si acea plata fara sa fie nevoie sa ma raporteze.

Mi s-a spus deasemeni ca aceasta raportare, desi nu este una grava si are doar caracter consultativ, "atarna" foarte mult in analiza factorilor de risc din cadrul bancii si scade aproape de minime spre zero sansele de a mi se aproba un credit pentru casa.

Va rog sa ma sfatuiti si sa imi spuneti ce as putea face pentru a fi anulata acea raportare abuziva (din punctul meu de vedere).
Buna ziua,
Ma numesc Dan si apelez la dumneavoastra cu o problema mai delicata.
Logodnica mea a fost agresata fizic si moral de un coleg de la locul de munca, la doar cateva minute dupa parasirea locului de munca in drumul sau spre casa.
Prin agresare fizica si morala ma refer la faptul ca a fost bruscata si lovita de 2 ori in timp ce i se adresau o sumedenie de injurii si amenintari.
Ca urmare a acestor evenimente si din dorinta de a evita un scandal in colectivul de la locul de munca, (care ar provoca si mai tare persoana care a agresat-o) ea ar dori sa paraseasca imediat firma (fara preaviz) si sa isi caute de lucru in alta parte. (evitand astfel posibilitatea ca acel eveniment sa se repete).
Practic ea se teme pentru siguranta sa la locul de munca si in afara acestuia dupa terminarea programului de lucru.

Exista vreo cale legala, vreo lege ce poate fi invocata in discutia cu societatea angajatoare, pentru a se obtine sigur acel "acord al partilor" care practic elimina preavizul?
Va repet, ea nu mai doreste sa mai lucreze deloc la acea companie temandu-se pentru siguranta sa.