avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 965 soluții astăzi
Forum Activitate sandica60

Activitate sandica60

Buna ziua.Ma aflu intr o situatie delica si apelez la ajutorul dvs inainte de a face alt pas.
In urma cu 7 ani sotul a parasit domiciliul conjugal si s a mutat cu o alta femeie.Din casatoria noastra a rezultat un copil care astazi are varsta de 7 ani.De cand a plecat si pana astazi nu am primit de la el nici un ban.Eu impreuna cu copilul am ramas in locuinta soacrei mele ,impreuna cu ea,iar in urma cu 3 ani a decedat.Mostenitorii legali sunt sotul si sora acestuia.Precizez ca nu au dezbatut succesiunea.
Tot timpul atat sotul cat si sora acestuia au afirmat ca apartamentul il vor lasa copilului dar nu s a concretizat nimic pana acum.
Eu am facut investitii in casa,am crescut,ingrijit si educat copilul de una singura fara ajutorul lui.
nu am introdus divortul deoarece nu am unde sa plec cu copilul si nici situatia financiara nu este prea buna.
intrebarea mea este cum sa procedez ca sa obtin ceva din ceea ce mi se cuvine,sau sa obtin un act prin care apartamentul sa i revina copilului.
ce drepturi am ?
ce pot face sa recuperez ceva bani din urma chiar daca nu am fost divorta ti,tinand cont ca acum el s a hotarat sa divortam.
cu speranta ca am expus destule elemente astept un raspuns.
VA MULTUMESC ANTICIPAT