avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Activitate aro150

Activitate aro150

Răspuns la discuția Admitere INM 2014
cristian i a scris:

infr de loviri sau vatamari cauzatoare de moarte prev de art 195 ncp poate fi savarsita

a.numai de o pers fizica
b.de o pers juridica
c.cu intentie indirecta


A,C
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
cristian i a scris:
depunerea nu e sinonima cu afisareann-la refuz de primire actul procedural se depune in cutia postala(noutate),anterior se afisa pe usa locuintein-dc destinatarul nu are cutie postala se afisaza pe usa o instiintaren-instiintarea se afiseaza,citatia se depune sau se inmaneaza(nu se afiseaza)n-e o necorelare la art 163 din cauza modificarilor succesive,lg 76/2012n-agentul procedural pleaca inarmat cu o citatie si o instiintare(s-a introdus pt a proteja viata privata,anterior se afisa citatia),dc il gaseste pe destinatar ii inmaneaza citatia dc nu afiseaza instiintarean


referirea era strict la instiitare, din cauza referirilor ca uneori instiintarea se depune alteori se afiseaza ma intrebam ce inseamna depunerea instiintarii.
merci.
spor tuturor.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
cred ca am gasit raspunsul: incompetenta legiuitorului. au facut modificari si nu au pus de acord ce au modificat cu ansamblul reglementarii.

In forma iniţială a NCPC, anterior modificărilor aduse prin Legea nr. 76/2012, partea introductivă a art. 158 alin. (3), actualul art. 163 alin. (3) NCPC, avea următorul conţinut: „Dacă destinatarul refuză să primească citaţia, agentul va depune în cutia poştală sau, în lipsă, va afişa pe uşa locuinţei destinatarului o înştiinţare (...)".
Prin urmare, în forma iniţială, actul de procedură care era depus în cutia poştală era înştiinţarea, iar nu citaţia. Legea nr. 76/2012 a operat modificarea acestui articol în sensul că citaţia este cea care se depune în cutia poştală, iar nu înştiinţarea, SI ASA NE-AM TREZIT CU FORMULARI CARE NU SE LEAGA.





adi_09 a scris:

aro150 a scris:

potrivit alin 9 al art.163 CPC termenul curge de la DEPUNEREA sau afisarea instiintarii.
ce anume se depune ? nu a depus citatia in cutia postala pentru ca o va depune la instanta/primarie, iar instiintarea se afiseaza nu se depune.
ajutor. sper ca nu inventez eu probleme unde nu sunt.
merci anticipat.

si la art 163 alin. 3 lit a vorbeste de \"depunerea sau dupa caz afisarea\"...probabil sunt situatii cand instiintarea se depune, nu se afiseaza.



Răspuns la discuția Admitere INM 2014
potrivit alin 9 al art.163 CPC termenul curge de la DEPUNEREA sau afisarea instiintarii.
ce anume se depune ? nu a depus citatia in cutia postala pentru ca o va depune la instanta/primarie, iar instiintarea se afiseaza nu se depune.
ajutor. sper ca nu inventez eu probleme unde nu sunt.
merci anticipat.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
mirei2012 a scris:

OvidiuDanut a scris:

aro150 a scris:

buna dimineata.
m-am incurcat in art.217 alin(9) CPC, Mihaela Tabarca zice (p.198, Vol II) zice ca incheierea este executorie numai in partea refer la chelt la care este obligat avocatul, din cauza amanarii, ceea ce ar insemna ca obligarea la plata amenzii nu este executorie ce drept, dar si amenda se stabileste tot prin incheiere executorie cf art.190 CPC.
termenul \"cheltuieli\" nu pare sa fie folosit in sensul de a include si amenda.
este prima mea intrebare pe forum. merci anticipat.


Salve! Am aruncat un ochi pe ce zici tu. Cu siguranta ca avem de a face cu una dintre formularile nefericite ale.dnei. Tabarca. In textul citat cred ca subsumeaza termenului de cheltuieli si amenda.In contextul intregului paragraf se poate subintelege asta. Alta interpretare ar contrazice flagrant codul.
Succes!

Atat amenda cat si cheltuielile de amanare sunt dispuse prin incheiere executorie...ai art. 190 pentru claritate, insa rezulta direct din art 217 alin (9) ca ambele sunt dispuse prin incheiere executorie. Pentru ambele se poate face cerere de reexaminare.




merci pentru ajutor. cum e formulat in carte e putin ambiguu, daca nu chiar gresit, dar codul e crystal clear.
spor in continuare.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
buna dimineata.
m-am incurcat in art.217 alin(9) CPC, Mihaela Tabarca zice (p.198, Vol II) zice ca incheierea este executorie numai in partea refer la chelt la care este obligat avocatul, din cauza amanarii, ceea ce ar insemna ca obligarea la plata amenzii nu este executorie ce drept, dar si amenda se stabileste tot prin incheiere executorie cf art.190 CPC.
termenul "cheltuieli" nu pare sa fie folosit in sensul de a include si amenda.
este prima mea intrebare pe forum. merci anticipat.
Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Multumim.