avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate DanP76

Activitate DanP76

Răspuns la discuția Lovit in parcare de un sofer beat
Calculul gradului de uzura se reglementeaza in Ordinul 14/2011, Cap V, Art 58 - 61. Acest ordin e dat de CSA si dupa mintea mea se poate aplica doar la despagubiri prin asigurare, nu si in cazul meu, cand vinovatul doreste sa plateasca direct reparatia pentru a nu ma mai constitui parte civila in dosarul penal deschis pentru accident si alcoolemie 0.84.
Deci el ca persoana fizica, poate sa invoce acest ordin al CSA pentru a scadea uzura masinii din factura reparatiei mecanice ? Masina e un A4 din 2010, in stare impecabila.
Răspuns la discuția Lovit in parcare de un sofer beat
Am mai stat si am mai rumegat situatia si se pare ca vinovatul accidentului doreste sa aplice coeficientul de uzura al masinii (pentru a aduce masina in starea initiala dinaintea accidentului)si sa scada din factura deja platita acea suma, iar la factura pentru tinichigerie sa se scada diferenta de uzura platita la factura pentru mecanica.
Legal poate face asa ceva ? Am vazut ca in general societatile de asigurari aplica acest coeficient, si in general la daune toatale, dar nu am gasit exemple la persoane fizice sa faca asta. Voi ajunge in situatia in care eu, ca victima total nevinovata sa ajung sa imi platesc o parte din reparatii ?
Răspuns la discuția Lovit in parcare de un sofer beat
Factura pentru partea mecanica a fost 7000, iar cei 15000 estimati erau mecanica + tablarie. Din cei 15000, tablaria e estimata la 2500.
Piesele schimbate le-au luat in ideea ca ei au platit factura, deci le apartin.
De semnat am semnat o hartie de mana ca ei au achitat 7000, specificand ca e contravaloarea partii mecanice si ca pe partea mecanica nu mai am nici o cerinta, si ca urmeaza sa imi plateasca reparatia de tinichigerie.
Răspuns la discuția Lovit in parcare de un sofer beat
Lumea nu e asa de roz pe cum credeam :). Am dus masina la un service autorizat. Mi-au dat o estimare initiala la 15 mii ron (mecanica + tinichigerie). Am dus masina la reparat pentru partea mecanica, iar ieri am scos masina, iar autorul accidentului a platit factura catre service, cu numele lui, adica nu mi-a dat banii in mana sa platesc eu. Astazi cand i-am sunat sa le spun ca am facut programare pentru partea de tablarie, imi spune ca ei au luat piesele schimbate de la service si vor sa faca o expertiza prin care sa demonstreze ca trebuiau sa plateasca mai putin, luand in considerare si uzura masinii (audi 2010), si ca poate se ajunge sa trebuiasca sa le dau eu bani inapoi. nReparatia am facut-o in pasi, schimbat brate, verificat geometrie, schimbat punte, verificat geometrie. Dupa schimbarea puntii, geometria a fost ok. Serice-ul mi-a dat doua posibilitati, ori comanda toate piesele (incluzand si fuzeta si rulment) si per total iasa mai scump, sau schimbam pe bucati, verificam daca e ok si avem sanse sa iesim mai ieftin, nefiind necesar inlocuirea tuturor pieselor din estimarea initiala. Si intradevar a iesit mai ieftin. Dupa fiecare piesa schimbata, cei de la service ma sunau si imi ziceau ca au schimbat si momentan nu e ok si imi spuneau suma la care s-a ajuns. Greseala mea a fost ca la randul meu il sunam pe autorul accidentului si ii ziceam ce imi ziceau cei de la service, ca s-a schimbat x, nu e ok si ca s-a ajuns la suma Y. Acum autorul accidentului se agata de faptul ca prima suma la care s-a ajuns dupa prima piesa schimbata e mult mai mica decat cea finala. El zice ca i-am estimat la inceput o suma si la final a iesit alta, dar suma aceea nu era o estimare ci o informare. Estimare scrisa am cea dinainte de a intra masina in service, care e mare, si suma finala.

Mai pe scurt, eu am masina reparata partea mecanica, vinovatul a platit factura la service, cu numele lui, acum ma ameninta ca face expertiza pe piesele care au fost schimbate si ca probabil (zice el) in functie de rezultatul expertizei, nu va mai trebui sa imi dea bani pentru partea de tablarie si ca poate va mai trebui sa ii dau eu bani inapoi.
Este posibil asa ceva ?
Răspuns la discuția Lovit in parcare de un sofer beat
Am fost deja la un service autorizat si mi-au facut o estimare cu maximum de piese/daune. Acea suma i-am prezentat-o autorului accidentului si a fost de acord. E adevarat ca in timpul reparatiei ar mai putea aparea si alte defectiuni, dar tind sa cred ca va fi acoperita de estimarea celor de la service. Intrebarea mea e daca e ok sa facem un act notarial prin care el sa se oblige sa imi plateasca reparatia, fara a specifica suma, sau nu are nici o valoare acel act.
Răspuns la discuția Lovit in parcare de un sofer beat
Astazi m-am intalnit cu autorul accidentului si s-a oferit sa ne plateasca din mana contravaloarea reparatiei masini. Ar fi mai bine sa merg cu el la un notar sa semneze o hartie ca va plati sau sa mergem pe incredere ?
Răspuns la discuția Lovit in parcare de un sofer beat
Eu nu am casco din pacate. Cei de la asigurari mi-au spus sa vin sa facem o adresa la politie pentru a primi anexa 2, apoi sa deschidem dosar. E posibil in aceasta situatie sa incep dosarul de dauna inainte de a finaliza politia ancheta ? Cei de la asigurari spun ca anexa 2 va fi trimisa mai repede daca o cer ei.
Mi-a spus de asemenea ca nu e problema pentru mine ca vinovatul era in stare de ebrietate, citisem pe net ca asigurarile nu despagubesc in cazul de alcoolemie mare.
Buna,

Masina mea parcata pe marginea strazii a fost lovita de un sofer beat (0.83%). Toata partea stanga, inclusiv roata stanga spate indoite bratele puntii. El si-a rupt directia, dar a continuat sa mearga, s-a oprit dupa 100 m, si-a schimbat roata si a incercat sa plece, dar nu a mai reusit si a mai lovit usor doua masini. Acolo a si fost prins. Acum problema mea e ca am mare nevoie de masina si va trebui sa o repar (macar roata ca sa pot sa merg cu ea), dar autorului accidentului i s-a deschis dosar penal si se pare ca dureaza mult pana voi obtine hartiile pentru RCA. Pe de alta parte, eu normal tin masina in garaj si nu as mai vrea sa o las unde a fost lovita, sa o mai loveasca si altii, iar ca sa o mut trebuie ori sa schimb roata (nu mai vede agentul constatator de la asigurari toate daunele), ori sa o duc la reparat cu platforma, si iarasi agentul nu poate vedea masina in starea actuala.
La un moment dat autorul accidentului ar fi spus ca el vrea sa ne despagubeasca pe toti (bani in mana), la mine ar fi nevoie de cam 3000 euro.
Care ar fi posibilitatile de a-mi repara masina cat mai repede, chiar daca inseamna sa platesc eu reparatiile in prima faza dar de a primi totusi despagubirile cuvenite. Am nevoie de masina foarte mult, doi copii, gradinita, servici, etc.