avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Activitate rodicast

Activitate rodicast

Răspuns la discuția drept de munca
buna ziua dl.Liviu Nistea,
multumesc de raspuns.....mai am o intrebare:
daca eu mai am drept de munca pana la varsta de 62 de ani mai pot sa raman la acelasi loc de munca in conditiile in care primesc pensie ( pensie la limita de varsta cu grupa I de munca)
Discuție drept de munca
Buna ziua,
sunt angajata la o institutie de stat cu contract de munca pe durata nedeterminata.Din luna octombrie 2015 am decizia de pensie pentru limita de varsta cu diminuarea varstei standard avand grupa I de munca.(am varsta de 53 ani).Imi continui activitatea la locul de munca fara sa informez oficial conducerea ca am intrat in posesia deciziei de pensie.Ce forma legala exista pentru continuarea activitatii pe aceiasi functie in conditiile in care conducerea unitatii doreste sa mai raman?Cine are obligatia de a anunta unitatea de decizia de pensie ,eu sau casa de pensii?Exista o perioada limita pana cand conducerea unitatii ma poate pastra pe vechiul contract in conditiile in care casa de pensii informeaza unitatea de decizia mea de pensie?
Răspuns la discuția Concediu de crestere a copilului
multumesc pt. raspuns
buna ziua,
nora mea a lucarat la firma X (timp de 4 ani) cu contract de munca pe perioada nedeterminata pana la data de 26.04.2013,cand a solicitat incetarea contractului cu acordul partilor deoarece s-a mutat in alta localitate.Pe 01.06.2013 se angajeaza la firma Y cu contract de munca pe perioada nedeterminata.Pe 05.03.2014 ar trebui sa nasca, in aceste conditii, poate beneficia de concediu de crestere a copilului sau de alte drepturi banesti?