Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de crestere a copilului

buna ziua,
nora mea a lucarat la firma X (timp de 4 ani) cu contract de munca pe perioada nedeterminata pana la data de 26.04.2013,cand a solicitat incetarea contractului cu acordul partilor deoarece s-a mutat in alta localitate.Pe 01.06.2013 se angajeaza la firma Y cu contract de munca pe perioada nedeterminata.Pe 05.03.2014 ar trebui sa nasca, in aceste conditii, poate beneficia de concediu de crestere a copilului sau de alte drepturi banesti?
Perioada eligibila pentru indemnizatia CCC este 05.04.2013 - 05.03.2014 .

In perioada 01.05.2013 - 01.06.2013 ce statut a avut nora dvs, intrucat din ce ati postat dvs reiese ca nu a realizat venituri supuse impozitului pe venit.

Daca nu a realizat venituri supuse impozitului pe venit si nici nu s-a aflat intr-o situatie asimilata , atunci nu va beneficia de indemnizatia pentru CCC, ci doar de alocatia de stat in cuantum de 200 lei pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului , dupa aceasta varsta alocatia va fi de 42 lei.
multumesc pt. raspuns