avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1985 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de crestere a copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de crestere a copilului

buna ziua,
nora mea a lucarat la firma X (timp de 4 ani) cu contract de munca pe perioada nedeterminata pana la data de 26.04.2013,cand a solicitat incetarea contractului cu acordul partilor deoarece s-a mutat in alta localitate.Pe 01.06.2013 se angajeaza la firma Y cu contract de munca pe perioada nedeterminata.Pe 05.03.2014 ar trebui sa nasca, in aceste conditii, poate beneficia de concediu de crestere a copilului sau de alte drepturi banesti?
Cel mai recent răspuns: rodicast , utilizator 16:32, 15 Octombrie 2013
Perioada eligibila pentru indemnizatia CCC este 05.04.2013 - 05.03.2014 .

In perioada 01.05.2013 - 01.06.2013 ce statut a avut nora dvs, intrucat din ce ati postat dvs reiese ca nu a realizat venituri supuse impozitului pe venit.

Daca nu a realizat venituri supuse impozitului pe venit si nici nu s-a aflat intr-o situatie asimilata , atunci nu va beneficia de indemnizatia pentru CCC, ci doar de alocatia de stat in cuantum de 200 lei pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului , dupa aceasta varsta alocatia va fi de 42 lei.
multumesc pt. raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil nony123 nony123 Am ramas insarcinata in luna septembrie 2018 urmand sa nasc in mai 2019. Ultimul contract de munca a fost intre 20.07.2015 - 1.08.2017 dupa care am deschis ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil pasarenick pasarenick Buna ziua ! Va rog frumos am si o intrebare cu noua lege privind indemnizatia pentru cresterea copilului ...Problema este ca nevasta mea trebuie sa nasca anul ... (vezi toată discuția)
Concediu de maternitate arianamica arianamica Buna ziua, As dori sa ma ajutati cu cateva raspunsuri in legatura cu urmatoarea situatie:sunt insarcinata si angajata cu contract de 2 luni,ideea ca atunci ... (vezi toată discuția)