Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati cu cateva raspunsuri in legatura cu urmatoarea situatie:sunt insarcinata si angajata cu contract de 2 luni,ideea ca atunci cand o sa nasc nu o sa am 12 luni lucrate,doar 8 luni....iar in urma cu cateva luni (din feb 2014 pana in iulie 2014) am beneficit de somaj,intrebarea este daca am dreptul la concediul post natal si concediul de crestere a copilului si indemnizatia de crestere a copilului?
Va multumesc !
Care este data preconizata a nasterii si ce statut ati avut in ultimele 12 luni anterioare acesteia?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Data preconizata a nasterii este aproximativ 23 iunie,lucrez cu contract de aproape 2 luni.Iar din luna februarie pana in luna iulie am beneficiat de somaj in Spania ,acum am revenit in Romania ,numa-i ce m-am angajat si am ramas insarcinata si nu stiu daca pot beneficia de indemnizatia de crestere a copilului,sau daca mai exista alta varianta?
arianamica, utilizator
In speta, perioada eligibila pentru CCC este iulie 2014 - iunie 2015.

Data cand ati inceput activitatea care este ?

La sfarsitul lunii septembrie?
Atunci va raman neacoperite luna iulie si august 2014.

In acest sens, sub riscul unor eventuali sanctionari contraventionale de catre organele abilitate , puteti incheia retroactiv :
- c.i.m. pe durata determinata (iulie - septembrie)
sau
- un contract de prestari servicii (iulie - septembrie) .