avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1409 soluții astăzi
Forum Activitate MihaelaPandia

Activitate MihaelaPandia

Tatal meu a luat un credit in 2008 pe 10 ani,in vestitii franci elvetieni,de la banca Piraeus.Acum ,din pacate,el nu mai este printre noi,insa creditul dupa spusele bancii nu este achitat nici macar pe jumatate(desi s-a platit la un curs de 3.7 lei, el fiind luat la 2.4 lei).Am fost la banca si ni s-a spus ca nu este asigurat creditul,ceea ce mi se pare imposibil,la o datorie de 20000 CHF sa nu se fi facut asigurare.Acum dupa atatia ani,datoria e undeva la 19400 CHF,desi noi in fiecare luna depuneam daca nu toata rata,macar 3 sferturi din ea(tatal fiind singurul intretinator al familie,cu o rata mai mare decat pensia).Ce se poate face in acest caz?Ma poate ajuta cineva cu o solutie?ce se poate face daca dupa spusele bancii ei au reziliat contractul,nu stiu exact la ce se refera,dar noi nu avem posibilitate de plata?Mai mentionez ca acest credit a fost luat fara ipoteca,fara giranti...Iar singurul bun care a fost pe numele tatul este casa,unde si mama este propietar.Casa pe care banca nu vrut sa o accepte ca si ipoteca deoarece nu se incadra in standardele lor de acceptare.Suntem intr-o situatie disperata.Ce este de facut?Ma poate ajuta cineva?
nu exista giranti,iar ca mostenire este casa,care este de fapt pe numele tatalui dar si al mamei....intrebarea este:ne va obliga banca sa dezbatem taxa de succesiune?
Buna ziua,
Tatal meu a avut un credit in CHF la banca Piraeus.Din pacate ,in urma unor probleme grave de sanatate,a decedat saptamana trecuta...acum banca ne preseaza si ne ameninta pe cei din familie,o mama si 2 copii,ca noi trebuie sa platim creditul mai departe.Dar intrebarea este,daca acest credit a fost eliberat doar pe baza unei adeverinte de salariu si un buletin,la un imprumutat solidar,fara ca cei din familie sa-si dea acordul,semnatura sau date personale,suntem noi acum obligati sa continuam plata acestuia?!Marea problema a noastra este ca nu avem posibilitati financiare,mama nu are nici un venit,tatal nostru era singurul salariat,care oricum isi dadea intreaga pensie pe rata si tot nu reusea sa o acopere integral...
Ma ajutati va rog,cu un raspun,un sfat ceva?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Amenintare executare silita
Cand s-a aprobat creditul,tatal meu avea un salariu de 2500 lei,iar rata era undeva la 650 lei,la cursul francului de atunci....la 3 ani dupa asta a urmat pensionarea si "explozia" francului....
Răspuns la discuția Amenintare executare silita
Citesem undeva ca executorul intervine in momentul in care se acumuleaza 3 luni de neplata,indiferent de suma cumulta a acestora,dar in cazul de fata sunt doar 2 luni si cu toate astea se pune presiune....

Va multumesc pentru raspunsuri !
Buna ziua,
Tatal meu are un credit la Piraeus Bank si are o rata lunara de 330 CHF(aproximativ 1200 lei),insa el are o pensie de 1180 lei,de altfel si singurul venit al familie.Nu are bunuri pe numele sau,decat un imobil care apartine in acte si mamei mele.Are o restanta de 760 CHF, si din cauza asta primeste telefoane zilnic de la banca prin care primeste amenintari cu executare silita in decursul urmatoarelor zile.Ma intreb daca inainte sa se trezeasca cu un excutor la usa,nu trebuie mai intai sa-i faca o poprire din pensie?In fiecare luna depune la banca 800/900 lei si cu toate astea s-au adunat restante.

Pe langa asta sunt anumiti operatori foarte obraznici ,la propriu,care vorbesc de sus si cu ton amenintator.Este normal acest lucru?Azi a sunat cineva de la banca,de la departamentul juridic ,sa transmita ca daca nu se achita azi restanta se va recurge la executare silita....Este corect ca dupa doar 2 luni de intarziere sa se recurga la astfel de mijloace?

Mentionez ca s-a incercat renegocierea cu banca,pentru o rata mai mica,tinand cont ca tatal meu este intretinatorul familiei,dar degeaba...

Va multumesc!