avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Activitate Alex_koko

Activitate Alex_koko

Poi o actiune in instanta , pentru ce sa il dau in judecata , probe ca am lucrat pentru persoana respectiva , nu prea sunt , decat martorii , si acele 2 luni de munca cu contract....
Am fost la I.T.M , din pacate din 10 luni de munca , sunt doar 2 luni de contract , si aceste 2 luni pe firme diferite.
Se poate face ceva in aceasta situatie
Da , dar problema este alta , noi am semnat niste contracte de munca pe o firma fantoma , din cate am inteles , in februarie am avut niste controale pe santier , angajatorul din tara a trebuit sa vina in tara sa faca o alta firma , ne-a spus ca ne-a facut contracte de munca pe care le-a semnat el , aceasta este problema ca nu stim daca avem acele contracte de munca valabile pentru perioada respectiva
Va multumesc.
Contractul lam semnat cu angazatorul roman , dar din cate am inteles , este o firma fantoma , noi avem aproape 3 luni de cand am venit in tara , acolo am fost folositii si de angazatorul roman si de cel francez exact ca niste sclavii , amenintatii ca daca o sa plecam nu o sa ajungem pana la vapor si tot asa , angajatorul francez a facut acele viramente bancare cu salarile noastre , dar noi nu le-am primit , suntem mai multii baietii in aceasta stare, chiar daca nu o sa mai putem sa ne scoatem aceii banii , am spus ca macar sa ii facem ceva sa nu poate sa mai faca asa ceva si la alte persoane.
Va Multumim
Am lucrat in franta timp de 10 luni , ne mintea ca avem contracte de munca , in toata aceasta perioada nu am primit banii , ne mintea ca nu ii face virament bancar patronul decat cand o sa terminam lucrarea , dar din potriva banii sau bagat pe fiecare luna , eram folositi ca sclavii..... Se poate sa ne mai primim aceii banii sau sa facem plangere catre politie persoanei care ne dus acolo , sa nu mai fac la altii oamenii cea ce ne-a facut noua.
Ne puteti indrauma care ce trebuie sa face
Va Multumim!