avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Activitate franicocom

Activitate franicocom

Azi am intrat in posesia Certificatului Medico-Legal am 7-8 zile ingrijiri medicale.....cand am fost la politie am avut supriza sa aflu ca dosarul meu a fost distribuit departamentului de proximitate.Este normal sa fie asa....eu credeam ca cei de la judiciar se ocupa de caz.

Multumesc
Se poate in mod legal sa ma oblige ?
Multumesc doamna Cornelia.....am depus din prima zi plangerea penal......am luat contact cu un avocat.......dar am vrut sa ma informez si pe alta cale despre procedura.....de unde stiu ca avocatul meu este cel mai bun si cunoaste tot despre ....nimeni nu s-a nascut invatat.......eu cred ca forumul acesta de asta a fost creat ca cine are o nelamurire sa o primeasca cu ajutorul dumneavoastra respectiv avocati.....dar vad ca primesc numai raspunsuri seci si fara sa ma lamureasca in adevaratul sens..Sper ca nu am suparat pe nimeni.....inca o data Multumesc frumos si astept raspuns la unele intrebari pe care o sa le am.
Multumesc frumos .

A trecut o saptamana de la incident si nu am fost contactat de organul de politie....care este procedura legala....care este perioada maxima in care trebuie sa fiu contactat......daca cei de la Circa 13 de Politie nu isi fac treaba unde pot sa-i reclam ?
Cand a fost anuntat incidentul la 112 a venit SMURD-ul si un echipaj de politie.....politia nu trebuia sa-i amendeze pentru tulburarea linsti publice ,avand in vedere ca agresorii au facut scandal (au batut in poarta si au tipat) pana la producerea agresiuni fizice?
In zile urmatoare agresiuni vecinul agresor a dat muzica la maxim in timpul orelor de liniste legala (eu am un copil de trei luni) , eu am chemat politai de mai multe ori ,politai nu a luat nici o masura legala nici macar un avertisment scris unde pot sa sesizare,daca acest fopt poate sa ma ajute in procesul cu agresiunea .
A doua zi dupa agresiune tot vecinul a chemat un echipaj de la politai circulatie sa faca reclamatie ca am parcat masina in dreptul casei lui.....si normal ca cei de la politie mi-a dat dreptate tot mie ca lega am parcat masina pe domeniul public fara sa incalc legea adica fara sa restrictionez calea de acces in curte.......se poate consemna si acest fapt in dosarul de agresiune ?

Multumesc.
Multumesc

Tocmai asta este problema ca nu am fost la fotografiat la INML...noroc ca am facut eu fotografiiiii.Pana azi nu am fost chemat la politie....cat este termenul legal sa fiu chemat la audieri ?
Si daca pot sa ma duc eu la ei sa ma interesez ce masuri s-au luat inpotriva agresoriilor ?
In cazul de fata politia ce fel de masuri trebuie sa ia ?
Ce sanse am sa castig avand vedere ca nu am nici un martor ?
Cum se decide care sunt daunele morale ????????
Cum se decide la INML care sunt zilele de ingrijiri medicale...nu am crezut ca in 2013 pot fi atat de inapoiati ca nu folosesc mijloce specifice .....era un doctor care m-a pus sa stau drept in fata lui si el consemna pe o coala de scris (nici macar pe o coala de fotocopie) A4 cu un stilou ce vedea vatamat la mine....nu imi vine sa cred cat de inapoiati suntem.....cand am fost dus de SMURD la Spitalul de Urgenta Sf Pantelimon nu avea doctor de garda Neurolog....iar salonul de primiri urgenta arata jalnic.Este prima mea experienta si am ramas mut ce sistem sanitar avem....in ce tara traiesc.
Multumesc,

Dar este normal sa nu fiu fotografiat in 2013 la I.N.M.L. ?
Care este cursul lega de la declaratie la procuratura ?