avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate Florina09

Activitate Florina09

Toate actele de proprietate sunt pe numele bunicii. Au fost facute renovari, de-a lungul timpului, la care au contribuit ambii parinti, acum cativa ani.

Tata a fost de 2 ori la dezalcoolizare, dar nu a avut niciun efect. Cum a iesit, si-a reulat obiceiurile. Am convins-o pe mama sa contacteze un avocat si speram ca se va rezolva cat mai curand. Va multumesc mult. Chiar au avut influenta sfaturile.
Va multumesc mult pentru ajutor.
Sunt fata, am 17 ani si locuiesc impreuna cu tata, mama si bunica din partea mamei. Povestea a inceput acum cativa ani, cand tata s-a apucat de baut,a fost dat afara de la serviciu (asistent la spital), a lucrat pe taxi si a avut foarte multe amenzi din cauza bauturii si agresivitatii (pe care le-a platit mama ). De 3 ani nu lucreaza, desi i-am adus si eu personal oferte de munca. Bea din ce in ce mai mult, are un vocabular extrem de urat si dur, insa violenta nu este doar verbala, ci si fizica. In mine nu are curaj sa dea, insa pe bunica mea nu o suporta si desi stam in apartamentul ei, incearca sa o dea afara din casa si ii spune ca vrea sa o vada moarta, fara a avea un motiv anume. Mentionez ca ea ne face mancare, ma ajuta cu orice e nevoie si e o fire calma, nevinovata. Pe mama o santajeaza continuu sa ii dea bani de tigari si de bautura, iar ea continua sa cedeze de frica. I-a propus divortul, insa el ameninta ca va da foc apartamentului si ca se va sinucide. In aceasta seara am avut o discutie extrem de politicoasa cu el, spunandu-i ca il iubesc si ca vreau sa fie alaturi de mine, sa simt ca am un tata si ca poate avea incredere sa imi spuna ce probleme are. Rezultatul a fost o serie de injuraturi si reprosuri ca "e nevoit sa fumeze tigari de pe drum"si ma impinge pana ma scoate din camera lui. Prioritatea lui nu este nicidecum familia si mi-a spus rece ca nu il intereseaza soarta mea.

Intrebarea mea este urmatoarea: Eu, in calitate de copil (in ianuarie implinesc 18 ani), ce as putea face? La cine pot sa apelez ? Mamei ii e frica sa depuna vreo plangere, asa ca vreau eu sa fac ceva pentru binele meu, al ei si al bunicii .