avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate stefan1972

Activitate stefan1972

Daca voi fi condamnat cu executare intr-un dosar , se poate cere amanarea executarii pedepsei ? Mentionez ca mai am o condamnare de 3 ani cu suspendare sub supraveghere, in acest dosar se poate sa fiu condamnat cu suspendare ?
Conform noului cod penal se poate cere amanarea executarii pedepsei ?

Care este termenul de prescriere a inselaciunii in noul Cod Penal ?
De la ce data se ia in considerare : de la data comiterii faptei sau a plangerii penale ?
Discuție Noul COD PENAL
Se stie cu certitudine cand va intra noul Cod penal ?
Si eu sunt interesat de noul cod, dar se pare ca treburile se amana. Era vorba de 1februarie 2014, pedeapsa ar fi prevazuta de la 1-5 ani, actualmente de la 1 la 15 .
sunt interesat de proces pentru solutionarea recursului
Ar fi poate alte cai legale prin care sa mai obtin un termen ?
Buna ziua,
daca ma puteti sfatui cu o problema : am un dosar la ICCJ , am avut primul termen in luna octombrie, am cerut termen pentru angajare aparator, l-am obtinut in noiembrie. Dosarul pe care il am este pentru inselaciune, pedeapsa este destul de mare, nu am reusit sa-mi angajez inca aparator. In cazul in care voi angaja aparator, credeti ca se mai poate obtine un nou termen pentru studiere de dosar ? Sa zicem ca aparatorul este angajat cu 2-3 zile inainte de termen, si avand in vedere ca doasarele pleaca din arhiva la d-nii judecatori cu aprox. 10 zile inainte.... Se mai poate obtine un termen ?