avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Activitate anonim37

Activitate anonim37

Pt Dn. AV.Lasco multumesc de raspuns daca ar fi sa ma dea in judecata in Ro normal mas apara si am cu cedovedi und locuieste,conditiile si eu muncesc asa ca nu imi este frica vroiam doarsa fiu corecta si sa-mi iau masuri de precautie inainte!
Multumesc pt incurajarea Dvs niciodata nu m-am lasat santajata de el dar acum am alte preocupari dar nemultumirea mea este de ce il intereseaza viata mea personala si a sotului meu ar trebui sa-l doara capul ca sa sustras de la plata intretineri si cresterii copilului lui !
minorul are acum 15 ani si vb de o suma in jur de 600 de euro in bani nostri adica valoarea lor nu am de ce sa renunt la pensie doar pt simplu fapt ca ma intereseaza minorul este de obligatia lui sa plateasca chiar daca minorul paraseste tara ,care este problema lor a barbatilor de asi asuma responsabilitatile pina la capat !
nu au legatura nu vb pe skype sau la telefon si vroiam sa stiu ca daca are pe sentinta de divort drept de vizita de doua ori pe luna pot avea eu probleme ?nu vb cu el nu am vb nici in Ro nu aveam cu cine are alta familie si alt copil klar nu la interesat fiul lui problema lui era doar sa scape de pensie sa nu mai plateasca si de citeva ori ne-am intilnit a spus ca daca voi pleca vreodata din tara imi da semnatura daca renunt eu la pensie alimentara pt ca eu vreau sal actionez in instanta pt neplata pensiei alimentare !
daca am parasit tara si eu am incredintare definitiva si irevocabila nu am avut nevoie de acordul lui nu lam instintat ca parasesc tara pt ca nu lua contact cu copilul,nu il cauta si copilul nu a aratat interes pt el si acum la 15 ani nu vrea sa mearga in Ro la el da ma amenintat ca ma da in judecata ca nu a mai putut sa vada copilul !de asta nu mai plateste pensie alimentara de patru ani !
Buna ziua ! am o nelamurire am divortat de 13 ani a rezultat si un copil la vremea resp. avea doar doi ani mam recasatorit de 8 ani am o fetita de opt ani cind am plecat din tara nu am avut nevoie d acordul tatalui pt ca aveam sentinta de incredintare a minor. definitiva si irevocabila !dar el avea drept de vizita de doua ori pe luna in weckend si doar patru ore nu sintem in relatii cordiale nu la vizitat niciodata si locuiam in acelasi oras ,si-a refacut viata mai are un copil ,mai are un alt copil din alta relatie problema lui era mereu ce fac eu cu viata mea privata si cu cine sint si ce face el ! niciodata nu a aratat interes pt copil cind am plecat din tara nu a mai platit pensie alim. de patru ani copilul a luat contact cu el si a spus ca nu a mai platit pt ca nu a stiut ca plecam dar stia ,si ca ma va da in judecata ca nu a mai vazut copilul mentionez ca nici in Ro nu il cauta doar platea din motiv sa nu aiba probleme cu lege mai avea de platit o pensie alimentara .Ce probleme pot avea eu dupa legile noi ,eu am oferit copilului un viitor mai bun ,conditii de trai foarte bune, nu i-am vb de rau tatal dar imi doresc sa ma lase in pace si viata mea privata nu il intereseaza pe el ,copilul nu este linistit este un copil foarte problematic si face f multe necazuri . Eu ca mama mai lupt pt acest copil sa ajunga pe calea buna ,nu inteleg problema fostului sot care niciodata nu la interesat copilul ce mai vrea acum nu aveam de gind sa-l actionez in judecata daca nu imi trimitea aceste amenintari prin copil .Moral si normal este ca daca avea interes si-l manifesta fata de copil dar de atita vreme nu a manifestat nimic si doar copilul la vremea respectiva avea 11 ani a vazut singur ca nu are interes fata de el Daca eu doresc sa calatoresc in Ro cu minorul voi avea probleme cu el daca ma actioneza in instanta ? astept raspunsuri si va multumesc anticipat !
ma gindesc daca are vreun rost
Nu am avut contact cu fiul meu 7 ani a fost plecat cu fosta sotie in Spania ,nu am platit pensie pt ca m-a privat de a mai avea contact cu el ,actualmente sint stabilit in strainatate ,i-am oferit sansa sa primeasca dupa mine permis de munca nedeterminat am vrut sa am o relatie cu el dar el nu doreste sa aiba cu mine ,sint recasatorit si am o fetita de 7 ani ,dar vreau sa-i dau acesti bani care acum ai va folosi doar el nu fosta cu iubitul pt care ma trimis la munca si asa s-a destramat casnicia noastra avind si un copil minor la aceea vreme!:(Acum inteleg ca fiul meu nu mai are sentimente pt mine a fost la mine in vizita doar pt ca nici el nu stie de ce a venit ,este intors de fosta impotriva mea cel mai rau este ca el nu are tarie de caracter si nu este capabil sa hotarasca ce e bine pt el singur doar face ce ai spune ea ,pacat am vrut sa-l ajut dar cu forta nu se poate m-a si insultat a vb f urit cu mine si totusi l-am iertat asta face un parinte dar pina cind ?