avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1634 soluții astăzi
Forum Activitate oblio3413

Activitate oblio3413

Buna ziua. Sunt angajat in sistemul bugetar. Incerc de mai bine de 1 an de zile sa returnez obiectele aflate in inventar (mentionez ca sunt evaluate la o suma destul de mare , aproximativ 15.000 euro) . Cei de la contabilitate nu vor sa le primeasca si ma tot duc cu presul cu diferite motive de genul : nu are cine sa le preia, trebuie sa se intalneasca comisia ca sa aprobe casare lor, etc. Mentionez ca a trecut mai mult de 1 an de zile, comisia s-a intalnit in primavara si cei de la contabilitate tot nu mi-au dat nici un raspuns, mai mult chiar nu mi-au mai cerut obisnuita semnatura anuala pentru inventar ( ceea ce mi se pare foarte ciudat). Exista o cale legala prin care sa ii oblig sa imi primeasca inapoi obiectele aflate in gestiune. Sunt foarte stresat pentru ca nu mai folosesc de ani de zile aceasta gestiune si vreau sa scap de o grija, mai ales ca obiectele sunt depozitate la servici si imi e teama ca pot disparea. Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua. Am fost implicat intr-un accident rutier. Eu eram pe bicicleta si fiind urmarit de un caine am intrat in viteza intr-o intersectie in care trebuia sa acord prioritate. Am fost luat pe parbriz de o masina si aruncat cativa metrii in aer. Practic vina imi apartine, neacordand prioritatea de dreapta. am circumstante atenuante pot spune, dar nu stiu daca vor fi luate in calcul in cazul unor eventuale contestatii. M-am ales cu cateva contuzii si rani nu foarte grave, iar masina cu parbrizul spart. Am declarat accidentul, a sosit un politist moto la locul faptei si singurul lucru pe care l-am semnat a fost o declaratie ca nu am nevoie de ingrijiri medicale si renunt la ele pe propria raspundere, plus, mi-a luat datele de pe buletin. Nu m-a intrebat cine e vinovat, martori, nu m-a intrebat absolut nimic. Cel mai mult ma nedumereste faptul ca nu am fost pus sa semnez nici un proces verbal si nici nu mi-a inmanat nici o copie a procesului verbal. I-am oferit conducatorului masinii o copie dupa buletinul meu, urmand ca acesta sa-si repare masina pe CASCO. Acum urmeaza intrebarea. Ma astept ca in urmatoarele luni sa primesc nota de plata din partea celor de la CASCO, care probabil v-a fi destu de unflata. Ce ma sfatuiti sa fac in cazul in care suma solicitata de asiguratori este foarte mare ( sa presupunem ca soferul isi mai baga si alte zgarieturi/ avarii, nerezultate din accident, pe nota de plata) am vreo varianta de a contesta procesul verbal al politie sau devizul celor de la asigurari? Ce ma sfatuiti sa fac in cazurile enuntate anterior? N-am avut pana acum probleme cu justitia si nu vreau sa ma plimb prin tribunale. Multumesc anticipat!