avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Activitate Gherache

Activitate Gherache

Răspuns la discuția Somatie Imobiliara
O solicitare la instanta, in termenul de 10 zile, pentru o esalonare de plata decisa de instanta. 10 zile de cand s-a emis Somatia Imobiliara, sau 10 zile de cand a intrat el in posesia ei ?

Spuneati ca daca se opteaza pentru o contestatie in care se se invoca prescriptia exista niste riscuri, care sunt acelea ?

Efortul financiar se va face ideea este ca nu se poate efectua in 15 zile si ne trebuiesc undeva la 60 de zile ( 2 luni calendaristice ) . Sunteti va rog dragut sa imi raspundeti la cele 2 intrebari ? Multumesc din suflet pentru faptul ca m-ati ajutat pana acum cu aceste informatii pretioase.
Răspuns la discuția Somatie Imobiliara
Multumesc pentu lamuriri. Doream sa va intreb, exista posibilitatea intelegerii pe cale amiabila, adica sa cada de acord cu tatal meu ca in termen de 6 luni sa stinga debitul ? Reamintesc ca suma nu este mare cu tot cu cheltuieli de executare este in valoare de 4300 de lei noi ( mai putin de 1000 EURO ) . Cand i-a fost trimisa aceasta somatie nu a primit si copie dupa contractul de credit care face obiectul titlului executoriu, ci doar somatia imobiliara si decizia de incuviitare a executarii din sedinta de consiliu . Ce alternative sunt, pentru ca este sincer NEBUNIE CURATA sa executi un imobil din Bucuresti in valoare de cel putin 80.000 EURO pentru mai putin de 1000, plus ca ar ramane pe drumuri daca ar fi executat ca stiu ca daca nu se vinde la prima licitatie la a doua valoare scade la jumatate din suma initiala si cu acea suma ce ii ramane nu stiu daca si-ar gasii o alta locuinta :( . Se poate intelege cu executorul ? Sa plateasca in transe pe un anumit interval de timp ?
Buna seara. Tatal meu a luat un credit de nevoi personale in anul 2005 in valoare de 3000 de lei actuali, la acea data 30 de milioane lei vechi, iar ulterior nu a mai platit ratele la acest credit. In contractul creditului de nevoi personale nu este stipulat nicaieri ca acesta garanteaza si cu bunurile Imobile, ci doar cu cele mobile ( bani din conturi si din venituri ) . Acesta detine un imobil impreuna cu mama mea, sunt casatoriti legal si sunt ambii proprietarii imobilului in care locuiesc.

Astazi 2.05.2017 s-a trezit cu o Somatie Imobiliara emisa de catre o Societate Civila Profesionala de Executori Judecatoresti cum ca acesta in termen de 15 zile de la primirea sau lansarea acesteia la domiciliul sau sa plateasca tot debitul + cheltuieli de executare silita. In aceasta se mai precizeaza: " In cazul in care nu va conformati si nu veti achita sumele datorate in termenul aratat, vom proceda la urmarirea silita a imobilului asupra caruia aveti drept de proprietate, cota 1/2, in conformitate cu dispozitiile legale in materi, urmand sa suportati toate cheltuielile de executare, necesare acestei activitati. Mentionam ca s-a dispus masura notarii prezentei somatii in Cartea Funciara " . La aceasta este atasata o copie a unei Sedinte din Camera de consiliu din data de 17.10.2016 prin care se dispune : " Admite cererea de incuviintare a executarii silite. Autorizeaza creditorul sa treaca la executarea silita a obligatiei cuprinse in titlul executoriu sus mentionat, pana la realizarea dreptului, inclusiv a cheltuielilor de executare. Fara cale de atac. Pronuntata in sedinta publica, astazi 17.10.2016 ". Este mentionat ca Titlul executoriu este contractul de credit mentionat de mine mai sus.

Nelamurirea mea este :
1. ) De ce se doreste executarea imobilului, cand tatal meu NU A GARANTAT cu el ;
2) Este legala o asemenea procedura, executarii imobilului in contextul in care in contractul de credit nu a garantat cu el ? ;
3) De ce nu se urmaresc debitele obtinute din salarii deoarece suma nu este una mare, tatal meu muncind cu forme legale ( mai are si alte credite dar care iau din salariu, i se oprea stiu 1/2 din salariu la locul de munca anterior, si-a schimbat locul de munca de 4 luni si pana acum nu a avut poprire ) ;
4) Stiam ca daca suma datorata nu depaseste 10.000 de lei nu se poate cere executarea imobiliara, mai este de actualitate ?. Doresc sa fac impreuna cu el o contestatie la aceasta Somatie Imobiliara. Imi puteti va rog din suflet furniza raspunsuri la intrebarile mele si ceva eventuale indrumari ?
Multumesc.