avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 644 soluții astăzi
Forum Activitate andrea_dida

Activitate andrea_dida

Buna ziua! Sunt in concediu de creșterea a copilului până în 06 mai, băiatul urmând să împlinească 2 ani în 06 iunie 2016. Tatăl a lucrat cele 12 luni înainte de a se naște copilul. Întrebarea mea este dacă poate beneficia de indemnizația de o lună de zile, în condițiile în care în prezent lucrează în Germania cu contract de muncă. Contractul e pe 2 luni: aprilie-mai, situație în care are concediu fara plata de la serviciul din România. Mă întreb dacă e legal el să fie în concediu de creștere a copilului în timp ce realizează venituri in alta tara. Ar trebui să depunem dosarul sau nu?
Buna ziua! Am fost oprita pentru o depasire pe linie continua (provizorie) si am depus contestatie pentru ca era gresit nr de inmatriculare, in loc de 89 a fost trecut 80. La contestatie am atasat certificatul de inmatriculare. Mai mult, in proces scrie ca am depasit un autoturism pe langa imobilul nr 48, ceea ce e total gresit. Pe langa nr 48 era linie discontinua pe partea stanga, am facut poze si le-am atasat la contestatie. Nu am precizat sensul de mers si nu am scris faptul ca era gresit si nr de casa. Am precizat doar ca pe langa nr 48 era linie discontinua. Nu am platit amenda iar peste cateva zile am proces. Credeti ca am sanse de castig? Pe ce anume ar trebui sa insist,? Multumesc!