avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate ioana_bal

Activitate ioana_bal

Răspuns la discuția Divort bazat pe comun acord
Va multumesc mult pentru raspuns .Incerc sa ma documentez ca in caz de astfel de situatii sa stiu ce pot sa fac
Răspuns la discuția Divort bazat pe comun acord
Trauma somnului in alta parte as minti ca nu este si la mine dar cand am facut acest pas am fost constienta la ce ma expun.Ideea este ca ii vreau binele copilului meu , daca copilul doreste sa il vada zilnic nu am nimic impotriva, daca doreste sa doarma la el e oki dar eu pun problema daca nu vrea.Vi se pare normal ca un copil sa fie mai mult traumatizat decat este?Sunt constienta ca e tatal copilului meu si are aceleasi drepturi ca si mine nu l-am facut de una singura.Intrebarea mea a fost si am incercat sa ma lamuriti daca duce copilul la el si plange si nu se poate acomoda si mi se imbolnaveste din aceasta cauza ce pot sa fac?El o sa stea la mama lui care nu s-a implicat in cresterea copilului meu niciodata nu a dormit o data la ea si va dati seama ca ar fi o schimbare brusca
Răspuns la discuția Divort bazat pe comun acord
Imi doresc din suflet sa se poata acomoda ca asa as fi si eu mai linistita.E dreptul lui de tata cum e si al meu de mama sunt constienta de asta , pe copil nu il putem rupe in doua trebuie sa aiba parte si de mama si de tata, chiar asta i-am si spus ca mi-as dori ca sa facem in asa fel ca, copilul sa nu simta ruptura aceasta intr-un mod asa mai drastic, sa il ajutam sa teaca mai usor.Problema este ca copilul este foarte sensibil , a inceput gradinita cum spuneti d.voastra a mers o luna obligata de mine si de el bineinteles a ajuns sa se trezeasca noaptea sa urle ca numai vrea sa doarma la gradinita .Trebuie sa se obisnuiasca si la tata dar eu consider ca ar trebui luate in considerare toate aceste aspecte si ar trebui hotarat ce este mai bine pentru copil
Răspuns la discuția Divort bazat pe comun acord
Aseara mi-a spus ca nu are nimic de impartit cu mine doar copilul si a discutat cu avocata lui si i se va da de 3 ori pe saptamana dreptul la vizita plus 2 weckend-uri pe luna o saptamana in vacante si o luna in vacanta de vara.Copilul meu nu are cum sa stea atata timp fara mine ar fi o trauma pt copil.Ce pot sa fac? Pe el nu il intereseaza asta va fi o razbunare a lui pentru mine dar din pacate se razbuna pe copil.Nu ma deranjeaza ca are dreptul la vizita dar daca copilul nu vrea sa doarma la el il poate obliga?Dumnezeule am tras 6 ani de zile din cauza asta pentru ca mi-a fost frica de ce se va intampla cu copilul dar numai pot.Sfatuiti-ma ce pot sa fac.Va multumesc
Buna ziua
Sunt casatorita de 8 ani am un copil de 5 ani si de mai bine de 2 ani de zile nu ma mai inteleg deloc cu sotul din mai multe motive.Azi dupa cate am inteles a depus actele de divort, bineinteles ambii am tot amenintat cu divortul dar se pare ca el a avut curajul.Intrebarea mea este in cazul in care copilul meu nu accepta sa doarma fara mine pt ca in 5 ani de zile nu a fost o noapte in care sa doarma fara mine il poate obliga? Vreau sa mai specific faptul ca de copilul meu a grijit mama mea de la vrasta de 1 an jumate, si este foarte atasata de mine.In urma mai multor discutii el si familia lui m-au amenintat ca vor lupta cu dintii sa imi ia copilul.As dori sa stiu ce drepturi ar putea avea el asupra copilului?Eu lucrez am un venit mai mare decat a lui, nu am proprietatea mea personala decat cea in care locuiesc acum cu el dar aceasta este luata cu credit din banca, in schimb sunt singura mostenitoare a apartamentului parintilor mei asta ar ajuta la ceva?Va rog daca se poate sa ma ajutati sa imi raspundeti la aceste intrebari
Va multumesc